Nadchodzą opowiadacze - KUKBUK

Nadchodzą opowiadacze

Kiedy ostatnio daliście się zahipnotyzować czyjejś historii?

Zdjęcie: materiały Studnia O

opowiadacze kukbuk

Lubicie, gdy ktoś wam czyta na głos? Czy w dorosłości zdarzyło wam się słuchać czyjejś głośnej lektury? Dla tych, którzy za tym tęsknią, mamy dobrą wiadomość. Wciągające historie zdarzają się nie tylko w książkach. Już w nadchodzący weekend podczas Big Book Festivalu odbędą się dwa niezwykłe spotkania z zawodowymi opowiadaczami. Artyści ze stowarzyszenia Studnia O. czerpią z bogatej i różnorodnej tradycji literatury ustnej: bajek i baśni, mitów i eposów z różnych kultur, a także sięgają po autorskie opowieści. Spotkaliśmy się z nimi i wprowadziliśmy ich w apetyczny świat kulinariów. W wyniku tego spotkania powstały dwie historie o znaczeniu jedzenia w kulturze różnych stron świata.

 

Ziarnko granatu i inne smaki Wschodu i Południa – sobota, godzina 16

 

Będziemy opowiadać między innymi o tym, dlaczego ziarnko granatu może decydować o życiu, co zupa z soczewicy ma wspólnego z sułtańskim dworem oraz kto kiedy i po co używa wody różanej. Przywołamy bogaty, zmysłowy świat opowieści Wschodu i Południa, przypomnimy symboliczne znaczenia tradycyjnych pokarmów.

 

Opowiadać będą Agnieszka Aysen Kaim i Małgorzata Litwinowicz

Na lutni oud i innych instrumentach tradycyjnych zagra Mateusz Szemraj

 

 

Dostatek krain Północy – niedziela, godzina 16

 

Może to trochę dziwne, że historia o krainie obfitości i gołąbkach, co same wpadają do gąbki, została wymyślona nad chłodnym, północnym morzem. Przywołamy opowieści ze Słowiańszczyzny i Skandynawii, z Niderlandów i Wysp Brytyjskich – im mniej jedzenia naprawdę, tym więcej w nim dostatku. Tutaj ziarnami wzywa się na duchowe uczty, a maślana czarownica od niechcenia zmienia jałowe łąki w łąki obfitości.

 

Opowiadać będą Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz

Na skrzypcach i tradycyjnych instrumentach z Północy zagra Olena Yeremenko

 

Obydwu historii będzie można posłuchać podczas Big Book Festivalu 11 i 12 czerwca w pałacu Szustra w parku Morskie Oko. Pozostałe atrakcje sekcji „Literatura dla kucharek”, której pomysłodawcą i kuratorem jest KUKBUK, możecie znaleźć tutaj. Zapraszamy!


© KUKBUK 2018