LaChapelle, Sobol i Cybis. 6 wystaw, które warto zobaczyć tej jesieni - KUKBUK

LaChapelle, Sobol i Cybis. 6 wystaw, które warto zobaczyć tej jesieni

Wielbiciele pięknych strojów, miłośnicy sztuki współczesnej, znawcy fotografii – ruszajcie do galerii! To ostatni dzwonek, by zobaczyć najciekawsze wystawy tej jesieni.

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: Materiały prasowe

„LaChapelle. Songs for the World”, Stary Browar, Poznań

Amerykański fotograf David LaChapelle zaczynał w założonym przez Andy’ego Warhola piśmie „Interview”; przez kolejne 30 lat jego prace publikowały największe magazyny, od „Vogue”, przez „Vanity Fair”, po „Rolling Stone”. Pozowali mu celebryci, aktorzy i muzycy. Stworzył wyraziste, często prowokujące, nasycone kolorami i skojarzeniami prace. Na wystawie „LaChapelle. Songs for the World” można zobaczyć sztandarowe projekty oraz niepokazywane wcześniej dzieła.

„LaChapelle. Songs for the World”, Stary Browar, Poznań (fot. materiały prasowe)

„Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa

Dokąd odchodzą kobiety – symbole rewolucji – po zejściu z barykad? Alegorie narodów, boginie wolności usunięte ze zbiorowej pamięci wracają, by przypomnieć o sobie i roli, jaką odegrały w narodowowyzwoleńczych zrywach. Muzeum Sztuki Nowoczesnej wystawą „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy” włączyło się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa (fot. materiały prasowe)

„Co po Cybisie?”, Zachęta, Warszawa

Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku przypomina prace laureatów środowiskowej Nagrody im. Jana Cybisa, przyznawanej od 44 lat malarzom ze sporym dorobkiem artystycznym. Prezentacja przywołuje pytania nurtujące twórców: o rolę koloru, światła, znaczenie form, przestrzenne i polityczne uwikłanie sztuki.

„Co po Cybisie?”, Zachęta, Warszawa (fot. materiały prasowe)

„Jerzy Antkowiak – Moda Polska”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź 

Ta historia rozpoczyna się w piwnicy domu Jerzego Antkowiaka, gdzie projektant Tomasz Ossoliński odkrył imponujące archiwum ubrań z metką Mody Polskiej. W losach tej instytucji ważne są nie tylko stroje. Skupiają się w niej jak w soczewce istotne problemy kulturowe i społeczne kolejnych dekad – od lat 60., poprzez okres przemian ustrojowych, aż po czasy młodej demokracji.

„Jerzy Antkowiak – Moda Polska”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź (fot. materiały prasowe)

Malarstwo wciąż żywe… W poszukiwaniu nowoczesności”, Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń

Aż 200 prac 173 najwybitniejszych twórców światowej sztuki XX wieku w jednym miejscu. Pierre Bonnard, Henri Matisse, Pablo Picasso, Giorgio de Chirico, Piet Mondrian, Francis Picabia, René Magritte, Joan Miró, Oskar Kokoschka, Andy Warhol i wielu, wielu innych! Są i wątki polskie, między innymi prace zapomnianego polskiego artysty tworzącego na emigracji Pinchasa Bursteina, znanego pod pseudonimem Maryan, oraz młodych twórców: Sławomira Elsnera, Marcina Łukasiewicza, Karoliny Zdunek, Wojtka Zasadniego, Tomasza Kowalskiego.

„Malarstwo wciąż żywe… W poszukiwaniu nowoczesności”, Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń . René Magritte, Kochankowie (fot. materiały prasowe)

„Jacob Aue Sobol – With and Without You”, Leica 6×7 Gallery, Warszawa 

Nie przestają nas wzruszać małe, intymne spotkania z bohaterami zdjęć duńskiego fotografa Jacoba Sobola. W wyrazisty sposób rejestruje on to, co ważne, choć nieoczywiste, pokazując różnych ludzi, od ówczesnej partnerki Sabine z Grenlandii aż po przechodniów uchwyconych w zaułkach tokijskiej dzielnicy rozrywki Shibuya.

„With and Without You” to 150 monochromatycznych kadrów i być może ostatnia wystawa twórcy. Sobol kilka miesięcy temu ogłosił, że żegna się z fotografią. Dziś jest rybakiem na odległej duńskiej wyspie. „To sposób na zamknięcie starego rozdziału w moim życiu i rozpoczęcie nowego. Nigdy nie chodziło przecież tylko o fotografię”, mówi przewrotnie Sobol.

„Jacob Aue Sobol – With and Without You”, Leica 6×7 Gallery, Warszawa (fot. Agata Jankowska)

© KUKBUK 2018