Kukbuk święta: Słowo od naczelnej - KUKBUK

Kukbuk święta: Słowo od naczelnej

Przed wami kolejne wydanie specjalne naszego magazynu - KUKBUK Święta. Przeczytajcie wstępniaka naczelnej Darii Pawlewskiej!
kukbuk swieta

Gdyby świąt nie było, należałoby je stworzyć. Dla chwili świętego (nomen omen) spokoju, dla okazania troski o najbliższych i obcych, dla autentycznego poczucia, jak ważne jest przebywanie w gromadzie. A także dla pajacyków z filcu i kolorowych łańcuchów z papieru na choinkę, zapachu cynamonu i grzanego wina, rozbrykanych reniferów i niegrzecznych dzieci. I jeśli nawet to wszystko brzmi banalnie, w rozpędzonym świecie model zaangażowanego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi walczy o przetrwanie, coraz częściej zamieniając się w życie w pojedynkę. Zatopieni w obowiązkach i listach zadań, które wydają się nie mieć końca, zapominamy o tym, co naprawdę ma sens: o spotkaniu z drugim człowiekiem. Bez nerwowego spoglądania na telefon i zegarek.

 

Bez pośpiechu więc kultywujcie przedświąteczne rauty ze śledziem lub pieczeniem pierniczków w roli głównej, a wigilijnemu wieczorowi nadajcie rangę uroczystego spotkania na rodzinnym szczycie. Już samo zobaczenie się wszystkich babć, cioć, dziadków, wujków czy kuzynów okazuje się bożonarodzeniowym cudem. Miejcie dla nich wyrozumiałość. W prezencie otrzymacie możliwość skonfrontowania się z własnym ja. Rodzinne korzenie pozwalają naprawdę zamaszyście zatrzepotać skrzydłami. Trzeba tylko dostrzec ich moc i spojrzeć na siebie z dystansem.

 

Święta jak sanie Świętego Mikołaja na rozgwieżdżonym niebie rysują granicę między codziennością a doświadczeniem uważnego przeżywania ważnych momentów. Dzięki świętom czas zaczyna biec od nowa i rodzi się nadzieja. Pozytywne emocje zebrane w świątecznym wydaniu specjalnym gotowały się na wolnym ogniu i zostały doprawione dobrą energią pochodzącą od grupy przyjaciół. Tę krzepiącą siłę z uśmiechem podajemy dalej.

 

Niech radość towarzysząca nam przy tworzeniu tych stron równie mocno zapali się w waszych sercach. Niczym opłatkiem dzielimy się opowieściami wigilijnymi, które zainspirowały nasze myśli, i namawiamy do przedświątecznego wyhamowania na przykład podczas przygotowywania własnoręcznych ozdób choinkowych (im więcej ludzi przy zajęciach plastycznych jak ze szkoły, tym weselej!) oraz jak zawsze wspólnego gotowania. I nie chodzi o to, żeby było perfekcyjnie, ale o to by, być razem.

 

Niech cierpliwość i powolność będą waszymi przewodnikami. Wybierzcie jeden prezent, ale przemyślany (podpowiadamy, jak to zrobić), a potem przeczytajcie na głos bajkę świąteczną dla dorosłych oraz romantyczną historię o magicznym świetle i fabryce zapałek. Słyszycie te głosy? Aniołowie przybyli z kolędą na ustach. Prawdziwe święta są możliwe.

Daria Pawlewska


© KUKBUK 2018