KUKBUK rodzina 2016 - KUKBUK

KUKBUK rodzina 2016

Jak szklane kulki w kolorze tęczy, wysypują się pomysły z rodzinnej szuflady.
KUKBUK rodzina 2016

Mebel należy do rodziny otwartej na różnice, chętnej do dialogu i wędrującej własnymi ścieżkami. Żeby okiełznać tę rozkrzyczaną gromadę, potrzebna jest dyscyplina. Taka, która wprowadza porządek w działaniach, ale nie jest opresyjna.

 

Niemal przez rok jadaliśmy lody na śniadanie i robiliśmy fikołki na trzepaku, cali w chichotach. Z lubością poddawaliśmy się temu, co w nas beztroskie, ścigając się jednocześnie z codzienną listą zadań, długą jak brazylijska telenowela. Uświadomiliśmy sobie, że tego samego wymagamy od dzieci, nie zawsze rozumiejąc ich naturalną potrzebę nauki przez zabawę i chęć doświadczania świata fizycznie, wszelkimi zmysłami.

 

Na szkolnej tablicy wisi grafik dnia. Zapisano w nim wiele obowiązków i zajęć dodatkowych. Jak dwie strony monety, walczą ze sobą, zamiast współpracować: wolność i dyscyplina. Dostrzegliśmy tę zależność i postanowiliśmy, że stanie się ona tematem tegorocznego – trzeciego już – wydania specjalnego KUKBUK Rodzina. Na suwaku między czasem niefrasobliwym i tym osadzonym w bardziej sztywnych ramach wystarczy bowiem ustawić właściwe proporcje, aby odnaleźć utraconą niegdyś równowagę.

 

Opowieści o trzech pełnych pasji rodzinach stały się dla nas cennym kierunkowskazem, jak radośnie spędzać wolny czas. Zaprowadziły nas nad morze, na wieś i nad mazurskie jeziora. Do dziś ćwiczymy (i nie zamierzamy przestać) umiejętność nazywania własnych emocji oraz konstruktywnego mówienia dzieciom „nie”. Jak co roku, oddaliśmy głos najmłodszym, aby wprost i bez kompromisu opisali, co czują. Gotowaliśmy z dziećmi ile się da i wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Was także do tego namawiamy. Przy wspólnym posiłku i w rozmowie otwierają się serca dużych i małych. Ta droga zaprowadziła nas do dyskusji o prawach dzieci, zrozumiałych i przestrzeganych na co dzień, ale nie będących sztywnym żargonem prawników, którzy zapomnieli, że kiedyś też byli mali. Rozprawialiśmy o współczesnym wychowaniu i dobrych manierach, wolności i dyscyplinie, tak ważnych dla rozwoju dzieci. A potem czytaliśmy razem na głos intrygujący fragment najnowszej, niepublikowanej jeszcze książki Marcina Szczygielskiego. Złapmy się więc za ręce i zanurkujmy w świat pełen opowieści, wspólnego biesiadowania, pysznego jedzenia i zaraźliwego, perlistego śmiechu dzieci. Do tej pory fascynującą przygodę, której barwny opis znajdziecie na kolejnych stronach tego wydania specjalnego, przeżywaliśmy w małym gronie. Fajnie, że już jesteście.

 

Daria Pawlewska, redaktorka naczelna


© KUKBUK 2018