KUKBUK-owy plan na weekend (13-15 kwietnia) - KUKBUK

KUKBUK-owy plan na weekend (13-15 kwietnia)

Rano do parku, a wieczorem? Do kina, na wystawę, na koncert? Dobrze zaplanujcie ten weekend, wiosna nie będzie trwała wiecznie!
weekend

Biżuteryjne historie

Mimo że na co dzień biżuterię traktujemy po prostu jako dodatek, ma ona swoją historię, i to bardzo ciekawą. Poznańska Galeria YES zaprasza na specjalną wystawę – będzie można na niej zobaczyć wybrane obiekty z prywatnej kolekcji polskiej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Prezentowane eksponaty nie tylko przybliżają historię działalności galerii, ale też opowiadają o wieloletniej pasji jej założycielki i właścicielki. Podczas wystawy nie zabraknie unikatowych dzieł wybitnych artystów oraz nieodłącznie towarzyszących im ciekawych historii. Wernisaż zaplanowano na 13 kwietnia, na godzinę 19; wystawa potrwa do 8 maja.

Films for Food

Piękny wiosenny dzień lepiej spędzić na świeżym powietrzu, ale po południu już można wpaść do kina. W ramach comiesięcznego cyklu pokazów filmów kulinarnych Films for Food zaprasza aż na dwa seanse. Na początek „Boginie jedzenia”, które widzowie pokochali, więc powrócą do Kina Muranów – pokaz odbędzie się w sobotę 14 kwietnia o 17:30. Seans filmu o kobietach w światowej gastronomii będzie okazją do spotkania z kobietami związanymi z polskimi kulinariami oraz dyskusji na temat ich problemów na rodzimym rynku. W rozmowie po pokazie udział wezmą:

– Liliana Filipiak, szefowa kuchni, Restauracja i Apartamenty Ambasada, znana między innymi z programu „Top Chef”,

– Agnieszka Kręglicka, warszawska restauratorka, Kręgliccy, Restauracje i Catering,

– Agata Michalak, dziennikarka kulinarna i kulturalna, autorka książki „O dobrym jedzeniu”,

– Joanna Mróz, autorka Frobloga oraz współprowadząca portal Warsaw Foodie,

– Patrycja Siwiec, dziennikarka, wicenaczelna magazynu „Food Service”, współautorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”; doświadczenie zdobywała jako kelnerka i sommelierka w kilku restauracjach w kraju i za granicą.

W dniu pokazu w Restauracji i Apartamentach Ambasada dostępne będzie specjalne menu degustacyjne inspirowane filmem. Natomiast 15 kwietnia, o 16:30, będzie można zobaczyć film „Cooking up a Tribute” i wybrać się w kulinarno-kulturalną podróż po Ameryce Łacińskiej. Po seansie odbędzie się dyskusja z przedstawicielami różnych kuchni etnicznych, czekać będzie także wyjątkowa gratka: poczęstunek od restauracji El Popo.

Worldwide Vegan Bake Sale

Jak zjeść ciastko i mieć, a właściwie dać, ciastko? Wystarczy wziąć udział w ogólnoświatowej akcji promującej roślinny styl życia. ProVeg, organizacja zajmująca się budowaniem świadomości żywieniowej, zaprasza do udziału w Worldwide Vegan Bake Sale – ogólnoświatowej inicjatywie, która łączy popularyzację pysznych wegańskich wypieków ze zbiórką funduszy na cele dobroczynne. Środki można przeznaczyć na przykład na organizacje zajmujące się prawami zwierząt hodowlanych, wpływem przemysłowej hodowli na zmiany klimatu czy promujące zdrowe, roślinne odżywianie. W Warszawie akcja odbędzie się w Hali Gwardii, ale pod linkiem z nagłówka znajdziecie propozycje z całej Polski.

Julia Pietrucha w Teatrze Roma

Jej koncert odbędzie się co prawda w poniedziałek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przedłużyć sobie weekendowe przyjemności. Julia wystąpiła kiedyś w KUKBUK-u, więc darzymy ją szczególną sympatią, a jej muzyka działa jak balsam. Koncert w ramach trasy „From the Seaside” będzie wypełniony kompozycjami smaganymi nadmorskim wiatrem, mocniejszymi i delikatnymi. Nie zabraknie oczywiście folkowych melodii, chwilami zabarwionych brzmieniami elektronicznymi – jednak klimat wciąż pozostanie akustyczny. Subtelne dźwięki ukulele, na którym zagra Julia, pozwolą zatrzymać się na chwilę i uciec od codzienności; usłyszymy też mandolinę i puzon. Ta muzyka sprawi, że już teraz, w kwietniu, poczujecie się jak na wakacjach!


© KUKBUK 2018