Kukbuk na 10. Planete+ Doc Film Festival - KUKBUK

Kukbuk na 10. Planete+ Doc Film Festival

10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 10-19 maja 2013 w Warszawie oraz 12-19 maja we Wrocławiu, gdzie pokazane zostanie ok. 50 filmów z programu 10. edycji. Podobnie jak w poprzednich latach, w drugi weekend festiwalu (18-19 maja) PLANETE+ DOC będzie również obecny w ponad 20 miastach w Polsce (w ramach projektu "weekend z festiwalem PLANETE+ DOC"). KUKBUK objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Fot. mat. promocyjne

rawer film kukbuk

Zapraszamy na debatę „Raw food – czy surowe jest zdrowe?” na temat radykalnych diet, która odbędzie się po filmie „Na surowo” reżyserii Anneloek Sollart. Film od pierwszej minuty podnosi ciśnienie. Samotna matka w telewizyjnym talk-show opowiada o motywach, dla których ona i jej syn Tom zdecydowali się jeść tylko surową, niepoddaną cieplnej obróbce żywność. „Pani jest wariatką” – padają mocne słowa. „Jestem przyzwyczajona do tych słów” – mówi spokojnie Francis. Lekarze uważają, że taka dieta powoduje zahamowanie wzrostu. Tom nie spożywa szkodliwych hormonów, zawartych w krowim mleku – argumentuje kobieta. Kamera rejestruje wyizolowany świat matki i syna, a także przedłużający się proces w sądzie dla nieletnich. 14-letni Tom rezygnuje ze szkoły, uczy się w domu. Sędziowie muszą rozstrzygnąć, czy kontrowersyjna dieta nie wpływa na rozwój dziecka i na ile jest ona własnym wyborem nastolatka, a na ile efektem sugestii matki. Twórcy filmu powstrzymują się przed oceną. Stawiają tylko pytania o granice ludzkiej wolności. Kiedyś zwykły wegetarianizm uważany był za dziwactwo, dzisiaj jest powszechnie stosowaną formą diety. Zwolennicy diety RAW wychodzą z założenia, że żywność po obróbce termicznej negatywnie wpływa na ludzki organizm. Żywią się surowymi warzywami, ziarnami i owocami albo produktami poddanymi obróbce w bardzo niskiej temperaturze. Odmawiają również jedzenia jakichkolwiek produktów odzwierzęcych – mięsa, ryb, a nawet mleka.

Czy stosowanie się do takich zasad żywienia ma uzasadnienie w naszej strefie klimatycznej? Czy każdy może się w ten sposób odżywiać? Na ile wolne jest życie, które w całości podporządkowane jest diecie? Zapraszamy do dyskusji z ekspertami i praktykami, którą poprowadzi Agata Michalak – redaktorka naczelna magazynu KUKBUK.

 

Na debatę zapraszamy do dwóch miast:

  • Warszawa, 14 maja, wtorek, godz. 18:00, kino Iluzjon
  • Wrocław, 16 maja, czwartek, godz. 18:00, kino DCF, sala Warszawa

 Fot. mat. promocyjne


© KUKBUK 2018