Zwierzęta, gender i kultura - KUKBUK

Zwierzęta, gender i kultura

Zwierzęta od zawsze towarzyszą nam w codziennym życiu. Bywają domownikami i przyjaciółmi, bohaterami książek i filmów. Podziwiamy je na wystawach, ale także zamykamy w zoo i hodujemy dla własnych potrzeb. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaką rolę pełnią zwierzęta we współczesnej kulturze?
gender kultura kukbuk

Polecamy wam przygotowaną książkę dostępną w postaci bezpłatnego ebooka: „Zwierzęta, gender i kultura. Perspektywa ekologiczna, etyczna i krytyczna“Książka analizuje złożone relacje między ludźmi a zwierzętami, bazując na przykładach z języka, logiki, kultury wizualnej i popularnej. Pierwszą jej część stanowią ukazujące się po raz pierwszy w języku polskim tłumaczenia (m.in. Kari Weil, „Zwrot ku zwierzętom“Carol Adams „Post-mięsożerność“).

Część druga to analizy polskich badaczy, którzy przy użyciu różnych narzędzi krytycznych, jak ekokrytyka, teoria gender, queer, postkolonializm, feminizm, ekofeminizm i posthumanizm, tworzą różne perspektywy, z których można spojrzeć na relację człowieka i zwierzęcia we współczesnej kulturze.

Autorzy zastanawiają się nad tym, jak przedstawia się zwierzęta w literaturze i malarstwie, szukają odpowiedzi na pytanie, czy człowiek tworzący antropocentryczny świat jest w stanie traktować o zwierzęciu bez uprzedmiotowienia go i analizują takie zjawiska jak wystawy, ogrody zoologiczne i środowisko miejskie. Bardzo ciekawa lektura, nie tylko dla wegetarian. Książka do bezpłatnego pobrania tutaj.


© KUKBUK 2018