Top 10: najlepsze książki kucharskie dla dzieci - KUKBUK

Top 10: najlepsze książki kucharskie dla dzieci

KUKBUK poleca książki dla dzieci, którymi warto obciążyć wakacyjną walizkę. Wygraj je w naszym konkursie!

Tekst: Iza Karpiszuk, zdjęcia: materiały prasowe

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

Nie zawsze nad morzem świeci słońce, a lasy obradzają grzybami. Czym zająć skore do zabawy małe rączki, kiedy pogoda nie sprzyja wakacyjnym harcom? Polecamy mądre i ładne książki – w sam raz na wakacje – dzięki którym wspólne gotowanie z dziećmi przerodzi się w świetną zabawę.

1. Katarzyna Bogucka, „Działka dziadka działkowicza”, Wydawnictwo Widnokrąg

Ta książka uczy miłości i szacunku do przyrody. Doglądanie roślin i dbanie o swój mały skrawek zieleni może nie tylko sprawiać frajdę, ale też być lekcją odpowiedzialności. Poznajemy historię dziadka, któremu w centrum miasta udało się stworzyć cudowne, pełne zieleni miejsce. Dzięki tej opowieści poznajemy przepisy na zebrane w mieście (i nie tylko) plony oraz zasady, którymi należy się kierować przy uprawie warzyw, również w wersji na kuchenny parapet. Książki dla dzieci bywają inspirujące, ta zachęca do rozpoczęcia przygody z własną uprawą. Wiele wskazówek dla początkujących ogrodników znajdziecie również w naszym KUKBUK-owym ogródku.  

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

2. Justyna Bednarek, „Pięć sprytnych kun”, Poradnia K

Doskonała kuchenna literatura akcji. Bohaterkami są urocze kuny, które kochają kulinaria. Ich siedzibą jest las Lindego, a ich żywioł to psoty. Buszują po strychach, przegryzają kable w samochodach, podkradają jedzenie z garnków. A wszystko to w imię wyższego celu. Kuny marzą o otwarciu swojej restauracji! Oprócz zabawnych zwierząt występują tu ciekawe postaci ludzkie, również pochłonięte sprawami kuchni. Kucharka Eliza, krytyk Bartłomiej czy kucharz Kasiura zdobędą sympatię najmłodszych amatorów kulinariów. Mocnym punktem tej książki dla dzieci są łatwe do wypróbowania, rymowane przepisy.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

3. Harold Jimenez Canizales, „Mniam!”, Wydawnictwo Tatarak

Książka dla najmłodszych znów poświęcona przyrodzie, a dokładniej jej najbardziej drapieżnym aspektom. Temat wzajemnego zjadania się mógłby być przerażający, jednak nie tym razem. Świat dzikiej przyrody został przedstawiony w bajkowy, zachęcający do zabawy sposób. Rzadko kiedy książki dla dzieci są wydawane tak starannie i w dodatku pozwalają na interakcję. Zwierzęce paszcze są dosłownymi paszczami w książce – to różnej wielkości otwory, w które dzieci mogą pozaglądać i włożyć palce. I doskonale się bawić przy lekturze.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

4. Dagmar von Cramm, „Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej”, Wydawnictwo Dwie Siostry
Kolejna część popularnej serii o ulicy Czereśniowej – o mocno kulinarnym charakterze. Po jej lekturze ma się ochotę zajrzeć do kuchni i pogotować z sezonowych składników. Rytm tej książki dla dzieci dyktują bowiem pory roku. Wiosną przy ulicy Czereśniowej zbiera się nowalijki, latem przygotowuje się przetwory, jesienią chodzi się na grzyby, a zimą rozgrzewa pożywnymi daniami z soczewicy. Lubimy książki dla dzieci o wymiarze praktycznym: z tej maluchy dowiedzą się, jak założyć domowy ogródek, dokarmiać ptaki i używać egzotycznych przypraw.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

5. Agnieszka Sowińska, „Przekroje: owoce i warzywa”, Nasza Księgarnia
Zbawienna propozycja dla rodziców niejadków. Owoce i warzywa występują tu w nietypowej roli domów dla superbohaterów. Są nimi mikro- i makroelementy, które dzieci poznają już na pierwszych stronach książki. W sprytny i zabawny sposób wytłumaczony został trudny temat wpływu substancji odżywczych na zdrowie i siły maluchów. Tym na pewno będzie od tej pory zależało, by wapń, potas czy witamina C przeprowadziły się z owocowo-warzywnych domków do ich głodnych brzuszków.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

6. Zofia Różycka, „Alfabet ciast”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Pomysłowa książka kucharska zainspirowana alfabetem (rozmawialiśmy o niej z autorką tu). Może być ciekawą lekcją abecadła dla najmłodszych, jak również książką kucharską dla nieco starszych, a nawet dorosłych. Znamy wielu wielbicieli pysznych wypieków Zosi Różyckiej, którzy często korzystają z tego wydawnictwa. Pod każdą literką znajduje się przepis na coś słodkiego. Tak, nawet pod „y”. Pomysłowe grafiki autorki, jej piękna kaligrafia zachęcają do częstego sięgania po tę estetyczną lekturę. „Alfabet ciast” to świetny pomysł na prezent, nie tylko wtedy, gdy szukacie książki dla dzieci.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

 7. Joanna Gorzelińska, „Piramida w kuchni, czyli dzieci zdrowo gotują”, Wydawnictwo Wilga

Skarbnica wiedzy na temat kulinariów dla dzieci od wieku przedszkolnego. Czym jest slow food i fast food? Co to jest kaloria? Na czym polega savoir-vivre? Jak unikać pustych kalorii? Książka odpowiada na wiele pytań. Po części teoretycznej autorka przedstawia pomysły na praktykę, czyli przepisy na różne pory dnia. A wszystko jest okraszone przyjazną i przyjemną w odbiorze grafiką.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

8. Anna Czerwińska-Rydel, „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie”, Wydawnictwo Muchomor

Bywa, że książki dla dzieci wciągają również dorosłych. Tak jest w tym przypadku. Duzi poznają burzliwe losy znanej warszawskiej rodziny Wedlów, od pokoleń specjalizującej się w wyrobie czekolady, a dzieci odkrywają tajemniczy proces jej przygotowania. Ta inspirująca lektura wprowadza wszystkich, zarówno dużych, jak i małych, w fascynujący świat kulinarnego, prestiżowego biznesu. Na deser zaś jest tu sporo przepisów, z czekoladą oczywiście.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

9. Anna Nowacka-Devillard, „Tadżin. Apetyt na Maroko”, Wydawnictwo Widnokrąg

W tej książce tadżin, tradycyjne naczynie marokańskie, podstawowe w tamtejszej kuchni, prócz pachnących egzotycznymi przyprawami dań skrywa wiele smacznych, pobudzających wyobraźnię opowieści. Bardzo podoba nam się pomysł, by przez książki dla dzieci poznawać świat od jego kulinarnej strony. „Tadżin. Apetyt na Maroko” jest częścią serii „Apetyt na świat”, a zarazem jedną z wielu podróży, w które zabiera nas Wydawnictwo Widnokrąg.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

10. Katarzyna Bogucka, „Maryna, gotuj pierogi”, Wydawnictwo Tatarak

Jedno jest pewne, Katarzynie Boguckiej wychodzą książki dla dzieci. To już druga jej autorstwa w naszym zestawieniu. Tym razem motywem przewodnim jest tekst tradycyjnej ludowej piosenki o Marynie, łatwej do zaśpiewania przez najmłodszych. U Boguckiej wyznacza ona również rytm lepienia pierogów w rodzinnym gronie. Do zanucenia przez wszystkich. Przepis na pierogi oczywiście też jest. Szykujcie wałki!

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

Do wakacyjnej walizki koniecznie spakujcie nasze najnowsze wydanie specjalne – „KUKBUK Rodzinę”. To również wysmakowana pod względem estetycznym i merytorycznym książka – odróżniająca się od regularnych numerów naszego magazynu twardą okładką i wygodną wstążeczką do zaznaczenia ulubionych przepisów czy treści. W tym przepięknie wydanym 200-stronicowym albumie znajdziecie mnóstwo inspiracji płynących z rodzinnych opowieści naszych bohaterów, różne scenariusze na wspólne wakacje, niespodziankę w formie wycinanki, fragment niepublikowanej jeszcze najnowszej książki Marcina Szczygielskiego „Klątwa”, a także mnóstwo przepisów na dania do zrobienia przez dzieci, między innymi na proste i zdrowe lody arbuzowe i grejpfrutowe.

ksiazki kucharskie dla dzieci kukbuk

Uwaga, mamy dla Was konkurs!

Opiszcie swoje pomysły na to, jak kreatywnie spędzać czas z dziećmi. Nie zapomnijcie dopisać, ile lat mają wasze dzieci, żebyśmy mogli dobrać nagrody! Najciekawsze komentarze nagrodzimy książkami dla dzieci polecanymi w tekście. Na odpowiedzi czekamy pod tym postem do 4 sierpnia. Zwycięzców powiadomimy następnego dnia o godz. 12. Powodzenia!

REGULAMIN


© KUKBUK 2018