O kawie przy kawie - KUKBUK

O kawie przy kawie

Polecamy trzy książki o kawie idealne do czytania z porannym espresso, dripem lub cold brew.

Tekst i zdjęcie główne: redakcja
Zdjęcia okładek: materiały promocyjne

cold brew varsavia

Czytanie przy kawie to piękny rytuał, który celebrujemy z lubością, żeby poczuć się miło, przytulnie – i w klimacie hygge. Zanim jednak pierwsza filiżanka na dobre rozbudzi nasze zmysły, nie przytłaczamy się obszernymi tomami. O poranku z przyjemnością czytamy mniejsze, ładnie wydane publikacje. Kawa to temat rzeka, poświęcone jej książki to często prawie encyklopedie, ale mamy dla was propozycje kilku mniejszych, przyjemnych lektur o „arabskim winie”.

varsavia coffee spots

Varsavia Coffee Spots
Przewodnik po warszawskich kawiarniach

Wydany w lipcu tego roku przewodnik to wiedza w pigułce o warszawskiej scenie kawowej.

Przeglądając go, odbyliśmy sentymentalny spacer po stołecznych kawiarenkach, by odkryć przy okazji parę perełek w rzadziej uczęszczanych przez nas dzielnicach. Książka dostarcza wrażeń estetycznych dzięki okładce zaprojektowanej przez Beatę „Barrakuz” Śliwińską i klimatycznym zdjęciom. Oprócz spotów serwujących kawy trzeciej fali przewodnik poleca miejsca na śniadanie, na wegański posiłek oraz gorące nowości lub zapomniane klasyki. Ostatnie strony to miniencyklopedia kawy – znajdziecie tu podstawowe informacje o pochodzeniu ziaren i sposobach parzenia.

Przewodnik można nabyć w warszawskich kawiarniach, księgarniach (SuperSalon, Bookoff, Bęc Zmiana) oraz online – za pośrednictwem strony Stormingthecity.com.

 

jezernik_kawa

Bozidar Jezernik
Kawa

Niepozorna książeczka, wydana kilka lat temu przez Wydawnictwo Czarne, to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat historii kawy. Słoweński antropolog Božidar Jezernik nie skupia się na datach ani danych gospodarczych, ale na obyczajowości związanej z kawą. Dowiecie się stąd, w których momentach dziejowych picie kawy uchodziło za szczyt zniewieściałości, a kiedy było symbolem męskości. Kawa na przestrzeni wieków w różnych kulturach była nobilitowana lub potępiana – niekiedy uchodziła za napój bogów, innym razem za dzieło sił nieczystych. Autor pisze dużo nie tylko o kawie, ale także o naturze ludzkiej. Liczne ciekawostki i rysunki sprawiają, że „Kawa” to idealna lektura na poranne ożywienie.

Książkę można nabyć w księgarniach Wydawnictwa Czarne i w innych księgarniach online.

Chloë Callow
Cold Brew Coffee – Techniques, Recipes & Coctails for Coffee’s Hottest Trend

Przypadła wam do gustu kawa parzona na zimno? Z pewnością więc rozsmakujecie się w książce „Cold Brew Coffee”. To kompleksowy poradnik, jak parzyć cold brew w domu. Autorka wnikliwie wyjaśnia każdą metodę i przekonuje, że nie trzeba inwestować kroci w specjalny sprzęt – wystarczą dobrej jakości ziarna, słoik, filtry i lodówka. Podpowiada również, jak wykorzystać przygotowany w domu napar w drinkach, koktajlach, deserach i wytrawnych daniach. Callow pisze lekkim, dowcipnym językiem, a dodatkową przyjemność podczas lektury zapewniają akwarelowe rysunki Emmy Dibben. Jeśli myślicie o domowym cold brew – pozycja obowiązkowa.

Publikacja nie doczekała się jeszcze polskiego wydania – można ją nabyć tylko w języku angielskim w księgarniach internetowych (Bookoff).

 


© KUKBUK 2018