Lektura na weekend dla najmłodszych - KUKBUK

Lektura na weekend dla najmłodszych

Co przeczytać w weekend z dziećmi? Wydawczyni KUKBUK-a poleca książkę Rotraut Susanne Berner i Dagmar von Cramm „Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej. Przepisy na cztery pory roku”, która nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry właśnie ukazała się na naszym rynku.

Tekst: Daria Pawlewska; zdjęcie: materiały prasowe

wielkie gotowanie kukbuk ksiazka

Jedziemy!
Łapię taksówkę i na jednym oddechu mówię: proszę na ulicę Czereśniową. Taksówkarz przypomina mi postać z niezwykle udanych graficznie książek dla dzieci. Nie pada w nich ani jedno słowo, a wyobraźnia sama dyktuje dialogi dzięki doskonałym ilustracjom niemieckiej graficzki Rotraut Susanne Berner. Pełne detali rysunki odsłaniają wiele historii.

wielkie gotowanie kukbuk ksiazka

Można tu się poślizgnąć na skórce od banana, którą ktoś nieopatrznie wyrzucił. Jednak zaraz ta nieprzyjemna sytuacja kończy się happy endem, bo poszkodowany znajduje miłość. Nad miastem unosi się zapach świeżo pieczonego chleba z pobliskiej piekarni, słychać wesołe świergotanie ptaków i gaworzenie dzieci. Przytulna atmosfera miasteczka błyskawicznie otula swoim ciepłem zbłąkanych przybyszy i tych, co rano wstali lewą nogą.

„Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej” utrzymuje klimat, ale przerywa ciszę obecną na stronach czterech wcześniejszych książek. Starannie wydana i dowcipnie napisana pozycja bez trudu wprowadza małych adeptów sztuki gotowania w świat kulinariów.

Poznajcie Amira, który nauczy was przyrządzać mieszankę przypraw curry, Edwarda gotującego pyszny ryż na mleku według słynnego przepisu swojej babci i innych mieszkańców ulicy.

Oprócz przepisów – nie mogło zabraknąć sznycla i sałatki ziemniaczanej – mali czytelnicy oraz spoglądający im przez ramię dorośli zdobędą wiedzę wykraczającą poza teren kuchennych zmagań. Między innymi o tym, jak uprawiać rzodkiewkę i pomidory, bezpiecznie odsączyć makaron z wody, a nawet zrobić masło lub… klajster domowej roboty. Wybierzcie się z dziećmi na ulicę Czereśniową. To ulubiony adres panów taksówkarzy. Na samą myśl o nim uśmiechają się szeroko i klepią po brzuchach.

wielkie gotowanie kukbuk ksiazka
wielkie gotowanie kukbuk ksiazka

Rotraut Susanne Berner, Dagmar von Cramm, Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej. Przepisy na cztery pory roku, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015.

Tekst: Daria Pawlewska; zdjęcie: materiały prasowe

 


© KUKBUK 2018