Hummus, za'atar i granaty - wygraj książkę - KUKBUK

Hummus, za’atar i granaty – wygraj książkę

Razem z Samar Khanafer zapraszamy w kulinarną podróż po najsmaczniejszych zakątkach Libanu.
samar khanafer ksiazka kukbuk

Humus już dawno zawładnął naszymi sercami, a dzięki Ottolenghiemu zaczęliśmy sypać do sałatek pestki granatu i na potęgę piec bakłażany. Do księgarń właśnie wchodzi pierwsza tak piękna polska pozycja poświęcona kuchni libańskiej – „Hummus, za’atar i granaty” autorstwa Samar Khanafer. Samar wystąpiła w III polskiej edycji programu MasterChef, a jej umiejętności docenili tacy kucharze jak Gordon Ramsay czy Michel Roux. Pół Polska, pół Libanka, w swoich przepisach łączy obie kultury i miasta, w których żyje – energetyczną Warszawę i słoneczny Bejrut.

Książkę otwiera opowieść o życiu i jedzeniu w Libanie. Za chwilę uczymy się przygotowywać podstawowe libańskie przyprawy i dodatki, takie jak za’atar, harrisę czy labneh. Gdy już wyposażymy swoją spiżarnię w kolorowe słoiczki i butelki, dalsze gotowanie z pewnością będzie udane. Na kolejnych stronach kuszą nas przepisy na mezze, czyli libańskie przekąski, a także warzywa, mięsa, ryby, a także błyszczące od syropu i chrupiące sezamem desery. Na zakończenie uczty mała, pachnąca kardamonem kawa z tygielka. Każdy przepis okraszony jest krótką historią lub wspomnieniem, są też wskazówki, których dobrze się trzymać, żeby smak pozostał autentyczny.

Kilka przepisów Samar dla KUKBUK-a znajdziecie tutaj, a tu możecie przeczytać jej opowieść o autentycznym humusie. Autorka opowie też o swojej miłości do libańskiej kuchni podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się w Cafe Kulturalna już 4 listopada o 18:30 – więcej informacji tutaj.

Jeśli w środku polskiej jesieni marzą wam się rozgrzane słońcem libańskie smakołyki, do niedzieli 8 listopada napiszcie w komentarzu pod tym postem odpowiedź na pytanie: Jakie danie z ciecierzycy lubicie najbardziej i dlaczego? Wyniki ogłosimy w poniedziałek 9 listopada, a autorzy pięciu najciekawszych komentarzy dostaną od nas książki. Powodzenia!

REGULAMIN


© KUKBUK 2018