Klasyka kuchni polskiej: Kotlet schabowy - KUKBUK

Klasyka kuchni polskiej: Kotlet schabowy

Bohater niedzielnych obiadów, skoncentrowany na kolekcjonowaniu komplementów. Biedny krewny Wiener Schnitzela. Podobno najlepszy, gdy usmażony na smalcu. Barowy relikt czy salonowy bywalec? Jedno wiemy na pewno, kotlet schabowy rządzi na dzielni!

Tekst: redakcja
Ilustracja: Michał Niemojewski

Powinien być cienki czy raczej gruby? Smażony na oleju roślinnym, maśle klarowanym czy na smalcu? Z kością czy bez niej? Jaki jest najbardziej klasyczny przepis na kotlet schabowy? Każdy robi go inaczej. A my podpowiadamy, jak zrobić perfekcyjny kotlet schabowy?

 

przepis na schabowego, kotelet shabowy

Kotlet schabowy

2 porcje

Schab dzielimy na porcje po mniej więcej 170 gramów. Mięso rozbijamy na desce pomiędzy arkuszami folii spożywczej, aż zrobi się bardzo cienkie (prawie przezroczyste). Zdejmujemy folię i panierujemy  w mące, rozbełtanym jajku doprawionym solą i pieprzem i bułce tartej. Panierowanie powtarzamy kilka razy, po drodze otrzepując filet z nadmiaru jajka i bułki.

Olej rozgrzewamy na patelni do temperatury 190 stopni (tłuszcz ma być gorący, ale nie może dymić). Równocześnie osobno rozgrzewamy masło klarowane
– do temperatury około 150 stopni. Kotlety wrzucamy na olej – sztuka mięsa powinna pływać w tłuszczu – i smażymy


© KUKBUK 2018