Karty rozdano - KUKBUK

Karty rozdano

Trochę obietnica, a trochę mapa możliwości, które czekają nas w danym miejscu. Nic dziwnego, że projektowaniem kart dań zajęły się najtęższe graficzne umysły.
MENU DESIGN KUKBUK

Menu nie istnieje w oderwaniu od całości – kolorów, kształtów i liternictwa zastosowanych w restauracji, barze, bistro, kawiarni, a więc od tego, co nazywamy identyfikacją graficzną. Jest jednak jej najbardziej wymagającym elementem. Co tam logotypy, wizytówki – karta ma dużo więcej zadań do spełnienia. Po pierwsze jest suflerem, który ma podpowiadać, co i kiedy warto zamówić, na co zwrócić szczególną uwagę. Po drugie lubi przebieranki, zmienia się, dodaje sezonowe wariacje (a przy tym musi zachować spójność i ciągłość z poprzednimi odsłonami). Po trzecie ma być trochę wajdelotą, Krystyną Loską i Czarodziejką z Księżyca w jednym – czyli opowiadać piękne historie, inspirować, przenosić w odległe krainy, wywoływać emocje.

 

Czy da się pogodzić ten rozważny, funkcjonalny charakter z romantycznymi wizjami? Oczywiście, że tak. Wybraliśmy kilka mistrzowskich przykładów.

dizajn menu kukbuk

Bistro, które określa się mianem „części barcelońskiej kulturalnej, śródziemnomorskiej i awangardowej bohemy XXI wieku”, w projekcie menu nawiązuje do motywów graficznych z historycznych rycin. Oglądamy więc w nim ozdobne pieprzniczki, solniczki i nóż do mięs – wyglądają, jakby zostały pożyczone ze starej książki kucharskiej, która weszła już do domeny publicznej. W efekcie mamy poczucie lekkiego zagubienia w czasie. Eksperyment i klasyka w jednym.

dizajn menu kukbuk

Przykładem bardziej konsekwentnego wykorzystania starych grafik, tym razem lekko zmanipulowanych, jest singapurski Pelican, bar specjalizujący się w owocach morza. W karcie motywy graficzne atakują niemal w każdej sekcji, w konwencji fantastycznej i retro zarazem. Nam ozdobniki w menu Pelicana przypominają kolaże, które często goszczą na torbach, przypinkach i plakatach KUKBUK-a.

dizajn menu kukbuk

Głośny i, co tu dużo mówić, bardzo dobry projekt Jarosława Michalskiego dla małej smażalni w stołecznej Hali Mirowskiej (niezrealizowany). Identyfikacja graficzna lokalu, nagrodzona między innymi w konkursie Projekt Roku organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, została oparta na autorskiej czcionce inspirowanej motywami marynistycznymi. Menu nie wykorzystuje fontu – to po prostu kartka z emblematem kotwicy i kilkoma linijkami do ręcznego wypisywania, co dziś złowiono. Celnie i na temat.

dizajn menu kukbuk
dizajn menu kukbuk
dizajn menu kukbuk

Wspaniały, legendarny amsterdamski bar rozbija bank w kategorii projektowania graficznego. Karta drinków, opracowana przez studio graficzne uauh! comunicación gráfica, sprawia, że chce się wypić wszystko! Nazwy drinków są ilustrowane planszami przypominającymi trochę stare karty do gry albo plakaty ze złymi bohaterami z filmów o Jamesie Bondzie. Do uważnego studiowania przed zamówieniem, w trakcie spożywania i po kilku drinkach także.

dizajn menu kukbuk
garnek szklany kukbuk

Na koniec coś naprawdę zen. Pamiętacie zdziwienie, jakie wywołała grafika systemu iOS 7? Teraz gradient, cienkie fonty i styl retro budzą mniej kontrowersji. Bardzo zgrabnie tę estetykę wykorzystali projektanci menu hiszpańskiej sieciówki z wyciskanymi sokami. Jest ascetycznie, chociaż kolorowo, a całość komunikuje dokładnie to, czego chcemy od ręcznie wyciskanych płynów: zdrowie, witaminy, świeżość.


© KUKBUK 2018