Jedzmy polski kawior! - KUKBUK

Jedzmy polski kawior!

10 marca odbędzie się IV edycja Mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra.
jesiotr2

W jury konkursu zasiądą Ewa Wachowicz, Jerzy Pasikowski i Adam Dmyterko. Dwuosobowe zespoły, które podejmą wyzwanie oczarowania jurorów przyrządzonymi przez siebie daniami, to reprezentanci restauracji i hoteli z całej Polski.

Gospodarzem i współorganizatorem mistrzostw, jak co roku, jest czterogwiazdkowy hotel Atut położony w Licheniu Starym, nad Jeziorem Licheńskim. Region słynie z hodowli jesiotra i produkcji wysokogatunkowego kawioru, który jest dystrybuowany do renomowanych restauracji na całym świecie. To także specjał hotelowej restauracji Yesiotr.

jesiotr

Wykwintnych potraw podczas licznych konkursowych degustacji będą mogli spróbować również goście hotelu Atut. Zwieńczeniem wydarzenia będzie uroczysta wieczorna gala, obfitująca w atrakcje w eleganckim stylu.

Impreza rozwija się od 2015 roku i ma charakter cykliczny. W tym roku po raz pierwszy została nominowana w konkursie Kulinarny Puchar Polski. 

– Sama lubię odkrywać nowe smaki, a jesiotr, choć zakorzeniony w polskiej tradycji, nie zajmuje należytego miejsca w naszych kuchniach. Dlatego jeśli mogę przyczynić się do rozpowszechnienia wiedzy na jego temat, chętnie to robię i dlatego ponownie, drugi raz z rzędu, biorę udział w tym wydarzeniu – stwierdziła Ewa Wachowicz.

Jesiotr to wyjątkowy gatunek ryby – prawie wyginął i aktualnie nie występuje w warunkach naturalnych, jedynie w hodowli. To właśnie okolice Konina szczycą się największymi hodowlami jesiotra; także tu wytwarza się wartościowy kawior.

jesiotr3

© KUKBUK 2018