Jak być slow? - KUKBUK

Jak być slow?

Poradnik dla tych, którzy mają ochotę trochę zwolnić.

Tekst: Magdalena Buczak, Grupa Slow
Zdjęcie: unsplash

erwan hesry slow life kukbuk

Moda na wolniejsze, bardziej świadome życie trwa – i jest to coraz popularniejszy trend. Ludzie buntują się przeciw pędowi, typowemu dla naszych czasów. Kiedy tylko mogą, z samochodów przesiadają się na rowery, fast food zamieniają na targi śniadaniowe lub własnoręcznie przygotowane posiłki z produktów coraz rzadziej kupowanych w hipermarketach, a coraz częściej na lokalnych bazarach. To dobry kierunek – KUKBUK promuje go od początku swojego istnienia. W tym roku postanowiliśmy pójść o krok dalej i stworzyliśmy certyfikat „KUKBUK poleca” (więcej informacji), który ma ułatwić życie w duchu slow – wskazać ludziom tych, od których warto kupować. Krótko mówiąc, nasza odznaka ma być wiarygodnym symbolem uczciwego produktu. Do współpracy przy tym projekcie zaprosiliśmy między innymi Grupę Slow – organizatora targów: Slow Fashion, Slow Weekend oraz Slow Market – której ten temat jest równie bliski. Oto krótki poradnik stworzony przez Grupę Slow dla każdego, kto ma ochotę trochę zwolnić… Sami zobaczcie, to nie jest wcale takie trudne!

 

1. Kupuj lokalnie
Zakupy spożywcze rób na bazarkach lub w kooperatywach. Ubrania kupuj na targach polskiej mody (na przykład Slow Fashion), a elementy wystroju wnętrz, akcesoria, zabawki dla dzieci od rodzimych twórców. Wspieraj swoich przyjaciół!

2. Naprawiaj, przerabiaj, działaj!
Ubrania, których nie nosisz, to skarbnica materiałów do dalszego wykorzystania. Zrób z nich worek, szmatkę, poszewkę na poduszkę lub nowy ciuch. Spróbuj – nic nie tracisz!

3. Kupuj mniej
Zrób rachunek sumienia – ile pieniędzy wydajesz kompulsywnie? Postaw sobie cel i zbieraj na podróż lub coś praktycznego do domu. Zadbaj o środowisko poprzez zmniejszenie własnej konsumpcji.

4. Inwestuj w jakość
Zapłać więcej, za to miej dłużej. Ciesz się jakością, a nie bylejakością. Inwestycja zwróci się w przyszłości poprzez zdrowie, lepsze ubrania czy długowieczność produktów.

5. Sprawdzaj skład
Niech to będzie zarówno etykieta produktów spożywczych, jak i metka na ubraniu. Twoja wiedza na ten temat pozwoli Ci na większą selekcję oraz świadomy wybór produktów.

6. Dbaj o przyjaciół i rodzinę
Ugotuj coś dla innych, zaproś przyjaciół do restauracji lub do teatru. Zadbaj o relacje! Zadzwoń do dawno niewidzianego znajomego, zainteresuj się, co u niego. Czym jest nasze życie bez tych wszystkich wspaniałych ludzi obok?

7. Idź na randkę
Sam ze sobą. Poważnie! Znajdź czas na to, by spędzić chwilę z samym sobą. Idź do kina lub na wystawę.

8. Zastanawiaj się
To my mamy wpływ na to, jak wygląda nasze życie, ale również otoczenie. Wspieraj przyjaciół, lokalnych twórców oraz ważne inicjatywy. Daj sobie czas na podjęcie decyzji, znajdź go na działanie.


© KUKBUK 2018