Hotdogowe wyzwanie KUKBUK-a - KUKBUK

Hotdogowe wyzwanie KUKBUK-a

Dziś 4 lipca, Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości. W redakcji KUKBUK-a postanowiliśmy uczcić to święto, przygotowując hot dogi. Każdy uczestnik naszego redakcyjnego konkursu miał inny pomysł na podanie tej klasycznej amerykańskiej przekąski.

Przemek i Magda zdecydowali się samodzielnie wykonać bułki do swoich hot dogów. Magda skorzystała z przepisu, który ukazał się w zimowym wydaniu KUKBUK-a – „Nie z tej ziemi”, a Przemek z… braku przepisu. Magda postawiła na sezonowe składniki i zaskoczyła oryginalnym połączeniem smaków.

W jej hot dogach, poza parówkami, znalazł się twarożek, ogórek małosolny oraz… agrest z KUKBUK-owego ogródka. O dziwo, to połączenie sprawdziło się doskonale.

W chrupiących bułeczkach upieczonych przez Przemka skrywały się cielęce parówki. Pietruszkowo-kolendrowe pesto z sokiem z limonki przełamane kiszoną kapustą uduszoną w domowym sosie barbecue również okazało się zaskakującym mariażem kulinarnym.

Aby nasi redakcyjni wegetarianie też mogli świętować, Magda przygotowała bezmięsną wersję hot dogów. Własnoręcznie zrobione parówki z kaszy jaglanej i czerwonej soczewicy podała z sałatą, marynowaną cebulką, kiszonym ogórkiem i – dla wzmocnienia smaku – z sosem miodowo-musztardowym.

Za to Kaja i Marcin zaserwowali klasykę i udowodnili, że w prostocie siła! W ich hot dogach znalazło się wszystko, co powinno: parówki, plasterki kiszonego ogórka, keczup, musztarda i oczywiście prażona cebulka. Bez wydziwiania. Nic dodać, nic ująć.

Degustujący docenili każdą odsłonę hot dogów – zgodnie uznali, że klasyka zawsze się sprawdza, ale warto czasem dać się ponieść kulinarnej fantazji i spróbować czegoś zupełnie nowego. I chociaż nasze wyzwanie z założenia miało być konkursem, zdecydowali się nie wskazywać zwycięzcy – można więc uznać, że wszyscy uczestnicy zajęli pierwsze miejsce. A zresztą i tak najlepszą nagrodą dla nich było to, że po kilku minutach na stole zostały już tylko okruszki.


© KUKBUK 2018