Ubierz weki - KUKBUK

Ubierz weki

Zróbmy nasze słoiki na bóstwa! Niewielkim nakładem pracy mogą stać się piękną ozdobą spiżarni lub uroczym prezentem.

tekst: Ula Żelaznowska
zdjęcia dzięki uprzejmości sklepu Makutra i madeforhome.pl

weki kukbuk

Zdarza wam się kupować produkty w szklanych opakowaniach o ciekawej formie? Przygarnijcie je, poświęćcie im trochę uwagi – namoczcie w ciepłej wodzie, zmyjcie etykietki. Resztki kleju usuniecie za pomocą zmywacza do paznokci. Tak przygotowane słoje będą gotowe, by zacząć nowe życie.

 

Słoje do wzięcia

Jeżeli jednak nie macie w zwyczaju zachowywać słoików lub brakuje wam odpowiedniego kształtu, ich szeroką gamę znajdziecie na stronie garneczki.pl lub quiselle.com. Duży wybór słoików i materiałów do ich wykańczania oferuje firma Tala, jej produkty są dostępne między innymi na stronach mykitchen.pl i fabrykaform.pl. WMakutrze znajdziecie śliczne butelki i słoiki niemieckiej firmy Weck, ale nie tylko – ten sklep to prawdziwy raj dla miłośników przetworów. W poszukiwaniu idealnego słoja warto również zajrzeć do lokalnych sklepików z wyposażeniem domowym, na przykład w Hali Mirowskiej w Warszawie.

weki kukbuk

Zasady etykiety

Dżemy, kiszonki, marynaty, soki, nalewki – w gąszczu spiżarnianych słojów i butelek można się zgubić. Pomogą etykiety – nie tylko podpowiedzą, co, gdzie i kiedy schowaliście, lecz także pięknie ozdobią wyśmienite przetwory. W internecie można znaleźć wiele zaprojektowanych, gotowych szablonów. Nie trzeba ich drukować na zwykłym papierze – eksperymentujcie z dostępnymi materiałami, wykorzystajcie kolorowy papier i folię. Piękne, czekające na wypisanie etykietki znajdziecie na stronie decoprint.pl. Jeżeli lubicie ręcznie kreowany dizajn, zajrzyjcie do wspaniałej książeczki z naklejkami zaprojektowanymi przez Olina Gutowskiego; pisaliśmy już o niejtu. Szkło często służy wiele lat – może się okazać, że słój, który dotychczas wspaniale nadawał się na dżem truskawkowy, w tym sezonie będzie stróżem kiszonki. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są etykiety tablicowe, które można wypisywać kredą; dostępne na stronie madeforhome.pl.

weki kukbuk

Niezwykle stylowe są etykietki zrobione za pomocą folii transferowej. Drukujemy wzór na folii, wycinamy, lekko zwilżamy naklejkę, przyciskamy do szkła i gotowe. Tatuaże na szkle są oryginalne i trwalsze od papierowych naklejek. Folia transferowa jest dostępna w internecie; jeżeli chcecie ją kupić w sklepach stacjonarnych, zajrzyjcie do tych z artykułami poligraficznymi.

 

Stylowe wykończenie

Mamy już słoik i etykietę – pozostaje przystroić wieczko. W sklepach jest spory wybór kolorowych naklejek na nakrętki. Tradycjonalistom polecamy ozdobić wieczko papierową lub płócienną osłonką i obwiązać wstążką albo zwykłym jutowym sznurkiem. Ubieranie słojów to dobra okazja do wykorzystania schowanych na dnie szafy skrawków materiałów. Można także kupić gotowy zestaw złożony z osłonki i sznurka.

 

W poszukiwaniu kolorowych dodatków koniecznie zajrzyjcie do Paperconcept, ale będąc tam, uważnie patrzcie na zegarek – w tym sklepie przepada się na długie godziny. Oprócz papieru, wstążek i naklejek na pewno wyniesiecie stamtąd garść wspaniałych pomysłów – to miejsce naprawdę inspiruje.

 

UWAGA NA WYBUCHAJĄCE SŁOJE!

Niektóre przetwory mogą pęknąć z dumy. Jeżeli nie zadbacie o dobrą pasteryzację, produkty zaczną fermentować, a gazy wydobywające się w tym procesie rozsadzą nawet grube szkło.

 

tekst: Ula Żelaznowska

zdjęcia dzięki uprzejmości sklepu Makutra i madeforhome.pl


© KUKBUK 2018