Tadeusz Rolke w KUKBUKu - KUKBUK

Tadeusz Rolke w KUKBUKu

Nowe zdjęcia Warszawy autorstwa legendy polskiej fotografii w jesiennym wydaniu KUKBUK Ziemia Obiecana.
TADEUSZ ROLKE KUKBUK

Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, kto powinien zostać autorem zdjęć Krzysztofa Wierzbickiego, bohatera wywiadu w najnowszym, jesiennym wydaniu KUKBUK-a. Portrety reżysera, wieloletniego przyjaciela Krzysztofa Kieślowskiego, związanego z warszawskim środowiskiem filmowym, postanowiliśmy wpleść w klimat dawnej stolicy. Dlatego oczywistym i jedynym właściwym wyborem był dla nas Tadeusz Rolke.


Tadeusz Rolke to klasyk polskiego fotoreportażu, który zasłynął z rejestracji dekadenckiego życia śmietanki towarzyskiej Warszawy, zarówno tej filmowej, artystycznej, jak i modowej.


 

Niczym Cartier-Bresson potrafił w każdej sytuacji zatrzymać na kliszy ten decydujący moment. Tadeusz Rolke był kronikarzem Warszawy – zaczął ją fotografować tuż po wojnie, rejestrując jej odbudowę, komunistyczne wiece, potem szare lata 80., a także jej przemianę po transformacji.

 

Warszawa jest obecna również w jego zdjęciach dla KUKBUK-a. Tadeusz Rolke sfotografował naszego rozmówcę, Krzysztofa Wierzbickiego, na tle warszawskiej Pragi. Ta najbardziej ze wszystkich stołecznych dzielnic przypomina jeszcze scenerię Warszawy sprzed kilku dekad, tak dobrze nam znaną ze słynnych zdjęć Rolkego. Efekty spotkania tych dwóch postaci od lat obserwujących warszawiaków zza obiektywu – zarówno kamery jak i aparatu – znajdziecie w najnowszym wydaniu KUKBUK-a zatytułowanym „Ziemia obiecana”.


© KUKBUK 2018