Święty Mikołaj niejedno ma imię - KUKBUK

Święty Mikołaj niejedno ma imię

Grudzień to miesiąc Świętego Mikołaja. W różnych kulturach i językach ta hojna postać nosi rozmaite imiona – nie zawsze też bywa pociesznym dziadziem. Sprawdźcie, kto przynosi prezenty w różnych zakątkach świata!

Tekst: Anna Stachów
Zdjęcie: unsplash

santa claus

EUROPA

Białoruś – Zyuzya chroni białoruskie dzieci, dając im prezenty i spełniając marzenia.

Czechy i Słowacja – Svatý Mikuláš pojawia się nocą 5 grudnia – spływa po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią, w towarzystwie anioła i czarta – i zostawia prezenty w butach.

Dania – Julemanden porusza się saniami zaprzężonymi w renifery, w asyście elfów zwanych nisser. Jest smakoszem puddingu ryżowego z cynamonem, dlatego dzieci właśnie ten deser szykują wieczorem dla hojnego gościa. Rano ogromną radość sprawia im widok pustego naczynia po przysmaku.

Finlandia – Joulupukki to mityczna postać mieszkająca w lapońskim Rovaniemi. Nosi czerwone ubranie, używa drewnianej laski i podróżuje saniami ciągniętymi przez kilka reniferów. Puka do frontowych drzwi w czasie wigilijnej kolacji i wypowiada donośnie pytanie: „Czy są tu jakieś grzeczne dzieci?”.

Francja – francuskim dzieciom prezenty przynosi dwóch darczyńców. Pierwszy z nich to Père Noël, który wkłada podarki do butów ustawionych przy kominku. Wcześniej dzieci wypełniają je marchwią i smakołykami przeznaczonymi dla osiołka, z którym przybywa hojny gość. Drugi to Père Fouettard. Jego obecność zwiastuje lanie lub bryłkę węgla. We Francji jest także żeński odpowiednik Świętego Mikołaja – to Dame Abonde, która rozdaje prezenty w sylwestrową noc. Ma postać pięknej wróżki i odwiedza dzieci, gdy śpią.

Grecja – grzecznym greckim dzieciom prezenty rozdaje Agios Vasilis – Święty Bazyli.

Hiszpania – prezenty przynoszą Trzej Królowie, Reyes Magos, oczywiście pod warunkiem, że ci, którzy mają zostać obdarowani, byli grzeczni. W przeciwnym razie otrzymują un trozo de carbón, czyli bryłkę cukru przypominającą bryłę węgla.

Holandia – holenderski Święty Mikołaj to Sinterklaas. Przypływa z Hiszpanii na parowcu w otoczeniu czarnych Piotrusiów i w towarzystwie białego konia. Witany jest bardzo uroczyście, a dzieci, w pełnym napięcia wyczekiwaniu na prezenty, śpiewają na jego cześć piosenkę.

Islandia – zamiast jednego Świętego Mikołaja podarunki rozdaje grupa 13 złośliwych stworzeń nazywanych Yulemen, które są znane z psot, a każde z innej. Przed Bożym Narodzeniem zostawiają drobne prezenty w butach najgrzeczniejszych dzieci.

Niemcy – Frau Berta ma ogromne stopy i wielki nos, powszechnie uważa się, że wygląd ma odrażający. Najczęściej prezenty układa na parapetach lub schodach albo wkłada je do specjalnych skarpet lub pod poduszkę. Niemieckie dzieci mogą także otrzymać podarunek od Weihnachtsmanna, który odwiedza domy 6 grudnia i zostawia prezenty w butach.

Polska – w Wielkopolsce, na Kujawach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty w Boże Narodzenie przynosi gwiazdor. W Małopolsce upominki pod choinką zostawia ukradkiem aniołek, tak też jest na Śląsku Cieszyńskim. Na Górnym Śląsku za obdarowywanie najgrzeczniejszych dzieci odpowiedzialne jest dzieciątko. Na Dolnym Śląsku ten zwyczaj to gwiazdka, a najmłodszym mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego upominki sprytnie dostarczają krasnoludki.

Rosja – prezenty przynosi Dziadek Mróz, który w noc sylwestrową, wraz ze Śnieżynką, obdarowuje dzieci upominkami. Ma na sobie futrzaną czapkę uszankę, długi do pięt kożuch, który może być błękitny lub srebrny i jest przepasany sznurem.

Szwecja – za dziecięce prezenty odpowiedzialny jest Jultomte. To krasnolud przychodzący z łakociami do domów tuż po wigilijnej kolacji.

Wielka Brytania – w angielskiej tradycji zapisał się Father Christmas, który w wigilijny wieczór zostawia prezenty dzieciom w skarpetach.

Włochy – tu działa Babbo Natale, który obdarowuje prezentami w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Jest też Befana, złośliwa wróżka o wyglądzie wiedźmy, która lata na miotle i wchodzi do domów przez komin w noc poprzedzającą Święto Trzech Króli. Niektóre dzieci obawiają się Befany, gdyż zamiast podarunków może zostawić w świątecznej skarpecie popiół, czosnek lub cebulę. Aby pozyskać względy wróżki, stawiają dla niej na stole kieliszek wina i kładą cytrusy.

 

DALEKIE KRAINY

Chiny – Dun Che Lao Ren to bohater chińskich dzieci. Ubrany dostojnie, w czerwone szaty, sprawia swoimi niespodziankami ogromną radość.

Japonia – za wręczanie prezentów odpowiada kapłan znany Hoteiosho. Przedstawiany jest jako sędziwy człowiek z ogromnym workiem. Mawia się, że ma oczy z tyłu głowy, by bacznie obserwować dzieci.

Ameryka Południowa – Papai Noel obdarowuje w Brazylii. Dzieci w oczekiwaniu na niego zostawiają na zewnątrz buty wypełnione słodyczami. W Ameryce Południowej jest także El Niño Jesus, który przynosi prezenty dzieciom w Meksyku, Kolumbii i Kostaryce. W Puerto Rico prezenty przynoszą Mędrcy, a w Chile jest od tego Viejito Pascuero.

 Stany Zjednoczone – Santa Claus podróżuje saniami zaprzężonymi w renifery, a do domów wchodzi w noc wigilijną, przez kominy. Ubrany w czerwony kubrak i czapkę z pomponem, niesie na plecach ogromny wór z prezentami, które wkłada do zawieszonych na kominku skarpet lub zostawia pod choinką.

 


© KUKBUK 2018