Spotkania z Absolutem, odcinek 5. - KUKBUK

Spotkania z Absolutem, odcinek 5.

Emanuel Swedenborg już jako młody człowiek postawił sobie pewien rozbrajający w swojej prostocie cel: wyjaśnić wszechświat.
emanuel swedenborg kukbuk

Emanuel Swedenborg już jako młody człowiek postawił sobie pewien rozbrajający w swojej prostocie cel: wyjaśnić wszechświat.

 

I chociaż za sprawą przemiany duchowej w późniejszych latach ostatecznie przeszedł do historii jako mistyk, dla nas o wiele ciekawszy jest wczesny okres jego życia, gdy skala jego sukcesów naukowych miała w sobie coś nieziemskiego.

 

Dziś najbardziej spektakularnym rezultatem wieloletniej pracy tysięcy naukowców może być uchwycenie jednej jedynej, maleńkiej cząstki elementarnej. Jednak dla urodzonego w 1688 roku genialnego Szweda wyjaśnienie wszystkich zagadek przyrody wydawało się kwestią lat, może dziesięcioleci. Trudno się więc dziwić, że wybitny umysł napędzany taką motywacją przeszedł do historii swojego kraju jako wszechstronny naukowiec, wynalazca, filozof przyrody i teolog. Jeszcze przed trzydziestymi urodzinami zasłynął jako autor wybitnych prac naukowych, reformator szwedzkiego górnictwa, konstruktor nowego rodzaju machin oblężniczych oraz aktywny parlamentarzysta.

 

Ukończone w 1734 roku dzieło „Principia” oferowało zarówno matematyczną teorię początku wszechrzeczy, jak i drobiazgowe opisy nowatorskich doświadczeń chemicznych. A mimo to z perspektywy jemu współczesnych niemożliwe było ogarnięcie wszystkich dokonań hiperaktywnego Szweda. Dopiero pod koniec XIX wieku udało się zebrać jego liczne pisma, z których wynikało, że nie było chyba dziedziny, w której nie wyprzedziłby swoich czasów. Samo stworzenie podwalin pod współczesną paleontologię uprawniałoby go do spędzenia reszty życia na laurach. Ale po co, skoro tylu ludzi do poznania, tyle miejsc do odwiedzenia…

 

Na długo przed Kantem zaproponował mgławicową teorię powstania Układu Słonecznego, opisał zachowanie atomów w kosmosie, przedstawił teorię pola magnetycznego, opracował system krystalografii i wydajniejsze metody nawigacji. A i o ciało postanowił zadbać. U progu XX wieku jego badania nad fizjologią i funkcjonowaniem mózgu nadal uważane były za pionierskie, a koncepcje dotyczące rdzenia kręgowego są ponoć rozwijane do dziś. Naturalnie w CV żadnego szanującego się naukowca i wynalazcy starej daty nie może zabraknąć projektu niedziałającej maszyny latającej. Ale nawet w tym przypadku koncepcja była bardzo zaawansowana, a twórca realistycznie patrzył na jej słabe punkty i lojalnie uprzedzał o wielu złamaniach i urazach czekających na potencjalnych konstruktorów i oblatywaczy. Skąd więc genialny Szwed czerpał na to wszystko energię? Czy to jakaś anomalia systemu nerwowego? A może opieka z zaświatów? Podróże w czasie? Chyba nigdy nie dowiemy się na pewno, co napędzało wybitnego uczonego, ale jego biografia zainspirowała nas do poszukania odpowiedzi na pytania jeszcze ambitniejsze: jak powstają rzeczy wielkie? I jak działa wybitny umysł? Nasza hipoteza: szuka połączeń, o których wcześniej nie myślał nikt, znajduje skróty tam, gdzie inni nadkładają drogi, z wielu elementów tworzy jedną harmonijną całość. Na szczęście nie musieliśmy testować naszych założeń, budując skomplikowaną maszynerię, gdyż o pomoc mogliśmy zwrócić się do eksperta w dziedzinie przez nas znanej i lubianej. Kuba Śronkowski, zwycięzca trzeciej edycji Absolut Shake It Up, jako niestrudzony eksperymentator wśród barmanów, za cel wieczoru spędzonego wspólnie z redakcją KUKBUK-a postawił sobie stworzenie koktajlu, który połączy to, co nieoczekiwane, z tym, co znajome, aby dać efekt niezapomniany. A gdy drobna dawka energii zmagazynowanej w ziarnach kolumbijskiej kawy zostanie nam po cichu przekazana pod płaszczykiem wytrawnej słodyczy kwasu chlebowego, poczujemy, że naprawdę jesteśmy w dobrych rękach…

jak zrobic drinka kukbuk

© KUKBUK 2018