Tak prężą się talerze - KUKBUK

Tak prężą się talerze

Zapomnijcie o zwykłej zastawie. Tak jak zmieniają się nasze oczekiwania wobec jedzenia, zmieniają się też talerze, miski, kubki. Za kilka lat nie będą to przedmioty do podawania kotleta z kapustą, ale raczej pojemniki na wyjątkowe doznania.
Design Academy kukbuk

Przynajmniej w wizjach projektantów, którzy bacznie śledzą przemiany obyczajów i kombinują, jak dopasować do nich otaczającą nas materialną rzeczywistość. Kto jak kto, ale to grono wie, że chociaż idea filiżanki (uszko, czarka, stopka) nie zmieniła się od wieków, to poszczególne filiżanki różnią się o międzygalaktyczne długości wynikające z rozwoju technologicznego, zmiany nawyków, wielkości kuchni, zasobności portfeli… A gdyby tak przy tych kanonach pomajstrować bardziej?


W końcu wszystko przyspiesza, może więc warto zagrać odważniej, rozbić bank sławy, chwały i innowacji i już teraz przewidzieć, jak będą wyglądały talerze przyszłości?


Oto kilka przykładów, co z takiego twórczego i futurystycznego podejścia do tradycyjnej zastawy może wyniknąć. Niektóre to prototypy, inne są już w seryjnej produkcji.

 

Piknik w mieście
Urban Picnic / Jody Kocken

Wszyscy jesteśmy nomadami (a przynajmniej chcielibyśmy być) – z takiego założenia zdaje się wychodzić holenderska projektantka Jody Kocken. A tak zupełnie serio: coraz rzadziej mamy jedno stałe miejsce pracy, wymaga się od nas mobilności – jednocześnie chcemy jeść świeże i dobre, własnoręcznie przyrządzone dania. W takim świecie zwykłe talerze się nie sprawdzają. Rozwiązaniem jest piknikowy – i na dobrą sprawę lunchowy – zestaw Urban Picnic. Z nim brak pomieszczenia socjalnego nikomu nie będzie straszny, nie grozi nam też samotne jedzenie, bo rozłożona konstrukcja działa jak sygnał do ucztowania. W dodatku do gustownej torby, która się rozkłada i zmienia w obrusik, można zapakować prawie wszystko. O ile jest podzielone na miniporcje. Miniobjętości idealne do degustacji i community dining to zresztą silne tendencje w projektowaniu naczyń, o których więcej na przykład TU.

Design Academy kukbuk
Design Academy kukbuk
Design Academy kukbuk

Ale plama
Nikko Cloud / Bodo Sperlein

Ciekawa sprawa z tym Bodo Sperlein. To nie tylko pracownia projektowa, ale też biuro doradztwa strategicznego i marketingu (no tak, przecież dizajn jest jak sejsmograf szerszych społecznych trendów, można więc zgrabnie dolepić do niego inne społecznie wrażliwe pola). Projektanci z BS opracowują rozwiązania dla restauracji, hoteli i indywidualnych klientów, ale też oczywiście wypuszczają na rynek seryjne produkty. Najbardziej futurystyczny z pomysłów BS na zastawę to Nikko Cloud. Niby zwykłe talerze zdobione plamką rozbielonego koloru, ale faktycznie to narzędzia do badania naszych codziennych nawyków. Zdobienie na naczyniach ujawnia się w miarę zużycia przedmiotu – łatwo więc zobaczyć, których talerzy używamy najczęściej, jakich potrzebujemy więcej. To, na co nowe media wymyślają tysiące aplikacji liczących przebiegnięte kilometry i zjedzone kalorie, tutaj widać kolorowo na białym. Talerz z funkcją papierka lakmusowego. Aha, no i piękna sprawa: zużycie podnosi walory estetyczne zastawy, a nie odwrotnie.

Design Academy kukbuk

Miss mis

Chapeau / Milia Seyppel

Milia Seyppel prowadzi studio projektowe w Hamburgu od 2010 roku, jest absolwentką Wydziału Projektowania na Bauhaus-Universität w Weimarze. Projektuje oświetlenie, meble i oczywiście zastawę stołową. Dla holenderskiej marki Jansen + Co obmyśliła bardzo zabawny kieliszek na jajka, który jest zarazem solniczką, ale to seria naczyń Chapeau dla duńskiej fabryki porcelany Lyngby sprawia, że chce się nieśmiało chrząkać „chapeau bas” oraz głośno powiedzieć, że w tym projekcie Seyppel naprawdę udało się uchwycić – a co tam, w końcu jesteśmy przy językach obcych – Zeitgeist. Pastelowe misy występują w parach, w ten sposób, że tworzą jedno zamknięte naczynie. Można w nim przechowywać gotowe posiłki, kruche ciasteczka lub cokolwiek innego. Po rozłożeniu dostajemy dwa piękne głębokie talerze. Wszystko w kilku rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Dużo funkcji i dużo możliwości składania własnych zestawów. Piękno i prostota.

Design Academy kukbuk
Design Academy kukbuk

© KUKBUK 2018