Popiołek z Krupego. Nowość dla miłośników serów dojrzewających - KUKBUK

Popiołek z Krupego. Nowość dla miłośników serów dojrzewających

Masło z Bychawy, lody sławatyckie, twaróg nadwiślański i wreszcie, dwusetny na liście, popiołek z Krupego. W maju trafił do elitarnego zestawienia produktów regionalnych z województwa lubelskiego.

Tekst: Anna Daniluk
Zdjęcie główne: Andrzej Staroń/ Gospodarstwo ekologiczne Doroty i Jerzego Moniów

Popiołki, czyli sery w popiele, przygotowywano od XVIII wieku w okolicach Krasnegostawu. Do Polski technologię konserwowania sera w popiele z gałązek jabłoni sprowadził Mikołaj Rej. Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycyjna metoda ma korzenie bałkańskie.

Fenomen popularności serowarstwa w tych zakątkach Polski opisał w 1927 roku Franciszek Hajkowski w dziele „Spółdzielczość mleczarska w powiecie krasnostawskim”. Popiołek powstaje z mleka krowiego i podpuszczki. Po zagotowaniu mleka wytwarza się skrzep – wtedy zlewa się serwatkę, a skrzep wkłada do specjalnych kubków z dziurami, aby odciekł. Gdy serwatka całkowicie odcieknie, ser wkłada się do solanki i na końcu obtacza w popiele drzewnym. Pierwotnie był przechowywany w drewnianych szopach przy domach lub w piwnicach z białego kamienia. Zastosowanie popiołu sprawia, że ser może być przechowywany przez kilka miesięcy. Popiołek jest dostępny podczas lokalnych kiermaszów oraz na targach ze zdrową żywnością.

fot. Andrzej Staroń

© KUKBUK 2018