Marta Greber: co dziś zjem na śniadanie? - KUKBUK

Marta Greber: co dziś zjem na śniadanie?

Mieszkała w Warszawie, Sydney i Amsterdamie. W wydaniu specjalnym „KUKBUK Podróże i Dizajn” zdradza, jak wygląda jej życie teraz – w Berlinie.

Tekst: Agata Michalak, zdjęcia: Paulina Pajka i Marta Greber

marta greber wywiad kukbuk

Jej piękne, inspirujące zdjęcia możecie obejrzeć na blogu, Instagramie (profil Whatforbreakfast śledzi… 390 tysięcy osób na całym świecie!), a czasami w naszym magazynie. Szczególnie miło wspominamy przepiękne kadry skorupiaków i pomidorów, które Marta Greber przerobiła dla nas na smakowite przepisy.

 

PROSTY PRZEPIS MARTY GREBER NA KREWETKI Z CYTRUSAMI

marta greber wywiad kukbuk

Postanowiliśmy odwiedzić Martę w Berlinie, mieście świetnej kawy, zróżnicowanej kultury, szaleńczych imprez i różnorodnego, ciekawego jedzenia, by dowiedzieć się, jakie plany wiąże ze stolicą Niemiec. Czy po wielu podróżach zatrzyma się tu na stałe? 

 

– Lubię to miasto – przyznaje Marta. – Jest tu przyjemny, spokojny klimat w porównaniu na przykład z Londynem, gdzie jest mnóstwo atrakcji, ale też dużo ludzi, tłok, hałas i tempo, których nie ma w Berlinie.

marta greber wywiad kukbuk
marta greber wywiad kukbuk
marta greber wywiad kukbuk

– Amsterdam to genialne miejsce, ale po dwóch latach, które tam spędziliśmy, wydało mi się za małe – tak Marta Greber podsumowuje swój pobyt w stolicy Holandii. – Lizbona też była super, ale raczej na chwilę, na odpoczynek i wakacje – śmieje się Marta, wspominając znajomych, którzy po przeprowadzce przestali lubić to miasto, bo po berlińskim kociołku kreatywności wszystko wydawało im się powolne, zastygłe. Barcelona, która też pojawiła się w naszej rozmowie, Marcie wydaje się teraz trudna z uwagi na… sjestę.

– Ze względu na rytm pracy Tomka i mojej przyzwyczajona jestem do innych pór jedzenia – mówi. – Brakowało mi też dobrej kawy, chociaż przez te kilka lat scena kawowa na pewno się rozwinęła – dodaje. Cieszyła się za to z bliskości wody: – Wstawałam rano w naszym mieszkaniu w El Born i biegałam po plaży, to było cudowne – rozmarza się.

MARTA GREBER PODAJE LANGUSTĘ NA TOSTACH, DANIE WCALE NIE JEST TRUDNE!

marta greber wywiad kukbuk

Myślała jeszcze o Maladze, ale mąż Tomek stwierdził, że to za małe miasto – wspomina Marta. – Też bym się bała, że zwariuję, bo ja strasznie lubię, jak coś się dzieje – stwierdza.

marta greber wywiad kukbuk
marta greber wywiad kukbuk

Na blogu Co dziś zjem na śniadanie znajdujemy zawsze sporo interesujących miejsc, które wpisujemy sobie na listę do odwiedzenia. Jesteśmy ciekawi, skąd Marta ma te wszystkie intrygujące adresy w Berlinie. Z blogów, prasówki, od znajomych?

Kiedyś Marta wpisywała w wyszukiwarkę hasło „good coffee” wraz z nazwą miasta i patrzyła, co wyskoczy. – Dawniej, przed urodzeniem dziecka, miałam więcej czasu, więc siadałam i przeglądałam te bardzo różne wyniki. Szukałam różnych miejsc, trafiałam na niszowe blogi i przewodniki, wybierałam najciekawsze – opowiada. A że jest „strasznie wybredna”, jak sama mówi, zazwyczaj na 20 rekomendacji pasuje jej jedno miejsce.

 

PIZZA NA ŚNIADANIE? CZEMU NIE, ZWŁASZCZA ŻE MARTA GREBER NAZYWA JĄ PODPŁOMYKIEM

marta greber wywiad kukbuk

W ten sposób natrafiła na przykład na surferską kawiarnię Trouble Coffee w San Francisco, którą wraz z innymi ulubionymi miejscami poleciła drugiej zapalonej podróżniczce wśród naszych blogerek, Monice Waleckiej, gdy ta przeprowadzała się do Kalifornii.

 

– To surferzy, którzy otworzyli lokal dla siebie i znajomych. Podają tam tylko kawę, wodę kokosową i pyszne tosty cynamonowe – opowiada Marta. – Ale zasada jest taka, że zupełnie nie podążają za systemem amerykańskiej obsługi klienta, więc gdy na przykład przychodzi jakiś ich znajomy, to ciebie olewają i jego obsługują wcześniej. Jeśli zadasz głupie pytanie, powiedzą ci bez pardonu, że jest głupie – śmieje się Marta. Teraz, gdy ma mniej czasu, by znaleźć nowe intrygujące miejsca, korzysta przede wszystkim z Instagrama.

 

Więcej o podróżach Marty Greber przeczytacie w bieżącym wydaniu specjalnym „KUKBUK Podróże i Dizajn”. Sprawdźcie też jej bloga i ruszajcie przed siebie! 

marta greber wywiad kukbuk
marta greber wywiad kukbuk

Tekst: Agata Michalak, zdjęcia: Paulina Pajka i Marta Greber


© KUKBUK 2018