Lepiej zdrowo jeść niż leczyć - KUKBUK

Lepiej zdrowo jeść niż leczyć

Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy tym, co jemy. Powszechnie uważa się też, że zdrowa dieta może nas uchronić od wielu chorób cywilizacyjnych. Instytut Żywności i Żywienia zbadał, jak wyglądają te zależności u Polaków i ma dla nas znakomitą wiadomość "’ jemy zdrowiej i chorujemy mniej.
zdrowo jesc kukbuk

Z wyliczeń naukowców wynika, że w latach 1960-2011, dzięki zmianie sposobu odżywiania i przechowywania żywności, zachorowalność na raka wśród Polaków znacząco spadła. W przypadku raka żołądka aż o 70%! Jeśli chodzi o inne nowotwory układu pokarmowego, spadek zachorowań wynosi od 20 do 66%, w zależności od płci.

Raport IŻŻ potwierdza popularne przekonania na temat diety „’ wysokie spożycie cukrów prostych i tłuszczów oraz nadwaga są bezpośrednio skorelowane z powstawaniem nowotworów. Dotyczy to również spożycia soli, które nie powinno przekraczać 5 g na dobę, a także czerwonego mięsa i alkoholu. Natomiast spożycie warzyw i owoców pozwala obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Jedna do trzech porcji dziennie zmniejsza ryzyko o 14%, ale już pięć do siedmiu porcji aż o 36%. Nie pozostaje nam nic innego, jak ruszyć na targ warzywny i zadbać o własne zdrowie od teraz „’ w końcu nikt nie zrobi tego za nas!


© KUKBUK 2018