Kuchenna makabra, czyli na czym jadą Maurizio Cattelan. - KUKBUK

Kuchenna makabra, czyli na czym jadą Maurizio Cattelan.

Dobre trzy lata temu przy kolacyjnym stole siedział obok mnie Maurizio Cattelan. Trwała promocja jego magazynu "Toilet Paper" w CSW Zamek Ujazdowski. Dziś makabryczne obrazki z "Toilet Paper" mogą znaleźć się i w naszej kuchni, na talerzach i ceratach włoskiej firmy Seletti.

zdjęcie: Seletti / materiały prasowe)

Maurizio Cattelan kukbuk

Z tamtego spotkania z wielkim włoskim artystą zapamiętałam przede wszystkim to, że kocha basen, grillowane ryby i jest uberkonsekwetnym prowokatorem. Panelowi dyskusyjnemu, którego miał być gwiazdą, przysłuchiwał się z ostatniego rzędu, a o eksperymentalnym magazynie dał opowiedzieć fotografowi, Pierpaolowi Ferrariemu (któremu rozłączyło się tłumaczenie słuchawkowe). Co miało pewien sens, bo „Toilet Paper” to przede wszystkim zdjęcia, absurdalne, trashowe, przyżółcone, w stylu lat 70. Trochę jak kadry z jakiegoś fajnego slashera, a trochę jak migawki z brudnych snów – nagie kobiety, obcięte palce, rumaki na prerii. I żadnego tekstu, bo przecież niech mówią obrazy. No jasne. Mówią tak efektownie, że włoska firma Seletti (kierując się swoim hasłem: „fantazja włoskiej wyobraźni”) właśnie wypuściła je w formie metalowych talerzy i cerat.

Za mniej niż 150 złotych możemy oprzeć łokcie na zdjęciu insektów albo chapnąć kotlecik z talerza z nadrukiem zakrwawionego palca.

Maurizio Cattelan kukbuk
zdjęcie: Seletti / materiały prasowe) Gnaj rumaku, gnaj – czyli kurcgalopkiem przez makabryczne motywy

Makabreska na stole w jadalni nie jest zarezerwowana tylko dla Cattelana i „Toilet Paper”. Krew i ohyda bywają tam częściej, znów jako pokłosie eksperymentów, które rodzą się w artystycznej niszy, a jednak trafiają na rynek.. Na przykład. Premiera jednego z sezonów kultowego serialu „Dexter” wsparta była akcją dizajnerów Amy Lau, Johnnego Greya i Steve’a (ehmmm…) Butchera, którzy stworzyli makabryczną jadalnie wypełnioną meblami z rozbryzgiem krwi, talerzami przypominającymi skórę zdartą z ciała, a nawet „poćwiartowanymi” sztućcami, którym zabrakło pewnych części (w domyśle – ktoś brutalnie ich tych części pozwbawił). Wszystko można jeszcze kupić, kontaktując się z dizajnerami. Komplet sztućców to bagatela 450 dolarów.

Maurizio Cattelan kukbuk
Maurizio Cattelan kukbuk

Dziękuję, to była bardzo smaczna kolacja.


© KUKBUK 2018