Ile kosztują zajęcia sportowe? - KUKBUK

Ile kosztują zajęcia sportowe?

Balet, tenis i szermierka, czyli gdzie, za ile i dlaczego warto rozwijać pasje naszych dzieci.

Tekst: Olga Suszczewicz

Zdjęcia: Anna Włoch/KUKBUK Rodzina nr 3.

zajecia sportowe cena kukbuk

Jak spożytkować nadmiar energii rozpierającej nasze pociechy? Najlepiej zapisując je na zajęcia sportowe! Nabyte za młodu umiejętności i sprawność pozostaną z nimi na całe życie. Warto. Zwłaszcza że koszty nie są wysokie – miesięczne opłaty za zajęcia wynoszą od 100 do 300 złotych.

 

ZALETY I CENA BALETU

Która dziewczynka nie chce być królową sceny w pięknej sukni? Pozwólcie swoim księżniczkom realizować marzenia i zapiszcie je na balet. Choć o tytuł prawdziwej primabaleriny niełatwo, zalety baletu można mnożyć. Od wyrobienia prawidłowej postawy ciała i nadania gracji ruchom, przez kształtowanie poczucia rytmu, po naukę pewności siebie i pracy w zespole.

Dziecko można zapisać już od trzeciego roku życia, jeśli tylko jest w stanie wytrzymać 45-60 minut bez rodziców.

Balet jest przeznaczony zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Zajęcia dla maluchów odbywają się 1-2 razy w tygodniu i są połączone z zabawą. Służą przede wszystkim wzmocnieniu ciała i ćwiczeniu postawy oraz równowagi. Dopiero później przychodzi czas na ćwiczenia baletowe, takie jak szpagaty i gwiazdy, a w końcu na skoki i piruety.

zajecia sportowe cena kukbuk

Zajęcia są prowadzone w ogniskach baletowych oraz szkołach prywatnych. O ile na lekcje w szkołach tańca mogą uczęszczać wszystkie dzieci, o tyle ogniska baletowe często prowadzą rekrutację. Oceniane są gibkość, skoczność, aparycja i umuzykalnienie dziecka.

 

zajecia sportowe cena kukbuk

Koszty lekcji baletu mieszczą się w przedziale 100-250 złotych miesięcznie, w zależności od częstotliwości zajęć. Początkowo nie ma potrzeby kupowania dziecku profesjonalnego stroju baletowego (wystarczą baletki, białe rajstopy oraz niekrępujący ruchów jednoczęściowy strój kąpielowy) – w ten warto zaopatrzyć się później. Na podstawowy zestaw składają się: body (około 50 złotych), specjalne rajstopy (15-20 złotych), płócienne baletki (około 50 złotych) oraz spódniczka do ćwiczeń, czyli tunika (około 30 złotych). Do występów przyda się specjalna spódniczka, czyli paczka – krótką, klasyczną, zwaną tutu, kupimy już od kilkudziesięciu złotych. Większą inwestycją są pointy, umożliwiające taniec na palcach. Tu trzeba się liczyć z kosztem 150-250 złotych. Jednak małe dziewczynki nie uczą się w nich tańczyć, mogą zacząć dopiero w wieku co najmniej 11 lat.

 

Balet może przerodzić się w prawdziwą pasję. Jeśli wasze dzieci chcą poważniej doskonalić swoje umiejętności, można pomyśleć o ogólnokształcącej szkole baletowej. W Polsce istnieje pięć takich szkół: w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i Bytomiu.

Nauka trwa dziewięć lat i jest bezpłatna. Zaczyna się w czwartej klasie szkoły podstawowej, a kończy maturą oraz dyplomem zawodowego tancerza.

Szkoły te mają w programie przedmioty ogólnokształcące oraz artystyczne. Przyjęcie jest poprzedzone egzaminami wstępnymi, podobnymi do przeprowadzanych w ramach rekrutacji do ognisk baletowych.

 

TENIS NA NADMIAR ENERGII

Gra w tenisa może być dla dziecka wspaniałą zabawą. Godzina zajęć pozwala odpowiednio się zmęczyć i zużyć nagromadzone pokłady energii. Zacząć można już w wieku 4-5 lat – od minitenisa. Gra odbywa się na mniejszym korcie, lekką rakietą i piankowymi piłkami, które wolniej się odbijają. Później przychodzi czas na poważniejszą rakietę i pełnowymiarowy kort.

zajecia sportowe cena kukbuk

Zajęcia kosztują zazwyczaj 150-300 złotych miesięcznie, w zależności od wielkości grupy i częstotliwości treningów, które odbywają się 1-2 razy w tygodniu. Grupy nie są duże i zwykle liczą od trzech do ośmiu osób. Za większą opłatą można zapisać dziecko na zajęcia indywidualne, choć gra z rówieśnikami będzie pewnie ciekawsza.

Nie ma potrzeby od razu inwestować w najlepszą rakietę i profesjonalny ubiór. Za zwykłą rakietę dla dziecka, z odpowiednio krótszą rączką, zapłacimy około 100 złotych.

O to, jaki model rakiety wybrać, najlepiej zapytać trenera w klubie. Strój powinien być wygodny, nie krępować ruchów oraz umożliwiać łatwe zdjęcie bluzy lub długich spodni, jeśli podczas gry zrobi się zbyt ciepło. Buty sportowe powinny amortyzować ruchy. Dziecięce obuwie tenisowe dobrej marki to koszt 100-200 złotych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, do jakiej nawierzchni jest przeznaczone, i dostosować je do kortu, na którym dziecko uczy się grać. Wiele modeli jest przystosowanych do wszystkich typów nawierzchni.

zajecia sportowe cena kukbuk

Gra w tenisa może być niesamowitą frajdą dla malucha, okazją do spotkania z rówieśnikami i nauką rywalizacji. Warto więc w nowym roku szkolnym pomyśleć o szkółce tenisowej. Pamiętajmy tylko, by do niczego nie zmuszać naszych pociech – jeśli po kilku zajęciach wciąż nie wykazują entuzjazmu, to albo trener prowadzi je w mało atrakcyjny sposób, albo trzeba poszukać innego sportu i odstawić na bok ambicje o wychowaniu drugiego Federera.

 

BEZPIECZNA SZERMIERKA

Szermierka jest dyscypliną sportową dopiero od końca XIX wieku. Wcześniej było to zajęcie dworskie, nieraz praktykowane w formie pojedynków honorowych ze specjalnymi rytuałami. Współcześnie jest to ciekawa i bezpieczna dyscyplina sportu o poziomie kontuzji porównywalnym z pływaniem synchronicznym.

Do szkółki lub klubu można zapisać dziecko już w wieku 5-6 lat, choć są takie, w których dolna granica wiekowa jest nieco wyższa.

Miejsc, gdzie można trenować, jest w większych miastach zazwyczaj po kilka. Lokalizację najbliższego klubu można sprawdzić na stronie Polskiego Związku Szermierczego. Początkowo, jak w przypadku większości dyscyplin sportowych, treningi są połączone z zabawą, a dzieci używają broni miękkiej wykonanej ze specjalnej gąbki lub plastiku.

zajecia sportowe cena kukbuk

Trenowanie szermierki wymaga opłacania comiesięcznych składek, które w zależności od klubu mogą wynosić od kilkudziesięciu do 200 złotych. Potrzebny jest też specjalny strój treningowy, którego cena zależy od tego, czy jest atestowany, czy nie. Składa się on z bluzy (od 160 złotych), plastronu, najczęściej pikowanego (około 80 złotych; powinien osłaniać to ramię, w którym trzyma się broń), rękawicy szermierczej (20-100 złotych) i maski (250-300 złotych). Początkowo do treningów wystarczą zwykłe spodnie dresowe i sportowe buty. Do udziału w zawodach należy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalne spodnie (120-180 złotych), buty (170-200 złotych) i długie skarpety (około 30 złotych), a w razie potrzeby także ochraniacze. Zostaje jeszcze kwestia broni. Niemetalowa broń dziecięca to koszt kilkudziesięciu złotych. Broń metalowa jest droższa: ceny zaczynają się od 200 złotych. W zależności, co się trenuje, potrzebne są szpada, floret lub szabla, a do broni – zapasowa klinga (80-100 złotych), pokrowiec (około 60 złotych) oraz akcesoria do czyszczenia i konserwacji. Na pewno na początku trzeba nieco zainwestować, ale strój i broń starczą na długo.

zajecia sportowe cena kukbuk

Szermierka to bardzo wartościowy sport. Oprócz oczywistych zalet związanych z ogólnym rozwojem ruchowym uczy koncentracji i szybkiego podejmowania decyzji oraz ponoszenia porażek, z czym dzieci często mają problem. Strój chroni przed uderzeniami, choć czasem mogą zdarzyć się siniaki, jednak sport ten uchodzi za bezpieczny. Nie czekajcie więc i zapiszcie swoje dziecko na szermierkę. Może także rodzice skuszą się na treningi rekreacyjne? Nigdy nie jest za późno, wystarczą dobre chęci.

zajecia sportowe cena kukbuk

Czym karmić nasze wysportowane pociechy? Zajrzyjcie do wydania KUKBUK Rodzina, w którym znajdziecie mnóstwo przepisów dla małych baletnic, szermierzy i tenisistów.

 

KUKBUK RODZINA DO KUPIENIA W NASZYM SKLEPIE <KLIKNIJ TU>


© KUKBUK 2018