Jak upleść wianek? - KUKBUK

Jak upleść wianek?

Lubicie brodzić w kwiatach? Zróbcie sobie najpiękniejszą letnią ozdobę – pachnący i kolorowy wianek.

Zdjęcia: Kasia Stadejek

jak uplesc wianek kukbuk

W wiankach rozkochała nas Kornelia Pieniak podczas majowych warsztatów KUKBUK-a w nadwiślańskim barze Sezon. Niestety, dzieła, które stworzyliśmy, wyschły już na wiór. Czy da się zrobić piękny i mocny wianek bez nadzoru doświadczonej florystki? Nie potrzeba do tego magicznych umiejętności ani specjalnych narzędzi. Nasze mamy i babcie robiły wianki, oplatając kwiaty łodyżkami, ale te lubią się rwać i wyślizgiwać, a czasami, jak w przypadku stokrotek, bywają za krótkie.

 

Wystarczy przed wyjściem na spacer wrzucić do torby ostre nożyczki i zwój cienkiego, najlepiej ciemnozielonego drucika, który kupicie w sklepach dla majsterkowiczów lub dobrych papierniczych – szukajcie go w dziale plastycznym. Jeśli nie macie drucika, możecie użyć zwykłej nici i cienkiej opaski – powstanie wówczas kwiatowa tiara.

 

Tak wyposażeni, wybierzcie się na łąkę. Jeśli wokół was nie rośnie zbyt wiele kwiatów, nie rzucajcie się od razu na rabatki. Wystarczy przejść się na bazarek i kupić bukiet lub dwa. Jeśli wianek ma być elementem przemyślanej stylizacji (na przykład podczas wieczoru panieńskiego), zajrzyjcie do kwiaciarni, gdzie często można dostać także inne dekoracyjne gałązki. Pięknie będą wyglądać też źdźbła traw i zbóż.

jak uplesc wianek kukbuk

Gdy już zbierzecie odpowiednią ilość kwiecia, podzielcie je na grupy, będzie wam łatwiej planować rozmieszczenie poszczególnych kwiatów. Przytnijcie łodyżki do równej długości i oberwijcie zbędne listki. Co dalej?

 

1. Owińcie drucik wokół swojej głowy i odetnijcie tyle, ile potrzeba, dodając z każdej strony po pięć centymetrów. Zegnijcie końcówki tak, aby nie przeszkadzały przy zaplataniu kwiatów na drucianej formie; pod koniec pracy za ich pomocą połączycie całość w okrąg.

 

2. Z kilku niewielkich kwiatów zróbcie mały bukiecik i za pomocą drutu lub nitki przywiążcie go do drucika (pamiętając o pozostawieniu pięciu centymetrów gołej końcówki).

jak uplesc wianek kukbuk

3. Weźcie kolejną roślinę i umieszczając kwiat tuż pod bukiecikiem, przywiążcie jego łodyżkę do pozostałych.

 

4. Postępujcie w ten sposób do momentu wyczerpania kwiatów – układajcie je wzdłuż drucika. Na samym środku warto umieścić największe pąki i najbardziej spektakularne okazy, dzięki temu znajdą się nad czołem.

 

5. Jak zakończyć wianek? Gdy łodyżki ostatnich kwiatów dosięgną końca drutu, wystarczy zahaczyć o siebie zgięte wcześniej końcówki i okręcić wokół łodyg, prowadząc drucik między główkami ostatnich kwiatów. Jeśli chcemy, możemy w miejscu łączenia zawiązać wstążkę.

jak uplesc wianek kukbuk

Tak przygotowany wianek przetrwa przynajmniej całą noc tańców, a zraszany, może i dwie. Potem puśćcie go bez żalu na płynącą wodę i zabierzcie się do wyplatania kolejnego. Przed nami jeszcze dwa miesiące lata!


© KUKBUK 2018