10 menu, które wyglądają lepiej niż jedzenie - KUKBUK

10 menu, które wyglądają lepiej niż jedzenie

Czasy, kiedy menu było tylko kartą dań, minęły bezpowrotnie. Dziś jego rola jest znacznie większa. Ma przykuć uwagę klientów i sprawić, by zostali i zjedli właśnie w tym konkretnym miejscu.

teskt: Magda Malicka
zdjęcia: materiały reklamowe

Właściciele restauracji doskonale zdają sobie z tego sprawę, a ich kreatywność nierzadko zaskakuje. Zobaczcie sami!

Fade Street Social Gastro Bar, Irlandia

Nasz faworyt. Kolorowo, ironicznie, z przymrużeniem oka. Dużo się tu dzieje, więc oczekiwanie na kelnera można sobie umilić analizą ilustracji. Menu dublińskiego lokalu Fade Street Social zaprojektował Steve Simpson, Anglik mieszkający w Irlandii.

Fade Street Social Gastro Bar, Irlandia

L’Ecir, Francja

Kolorowe menu w formie książeczki w barwnej, drewnianej okładce nawiązuje kształtem do logo restauracji L’Ecir. W środku znajdziemy urocze ilustracje i stylizowaną czcionkę. Zabawną formę karty paryski lokal zawdzięcza agencji Festin Studio i projektance Magali Amrein.

L’Ecir, Francja

The Pelican, Singapur

W menu singapurskiej restauracji The Pelican królują morskie motywy. Klimatyczne ilustracje przywodzące na myśl stare książki zaprojektowała agencja Foreign Policy.

The Pelican, Singapur

L’Encant, Hiszpania

Minimalistycznie, klarownie i wygodnie. Agencja Nuria Vila stworzyła to zgrabne menu w drewnianej oprawie dla popularnego hiszpańskiego bistro L’Encant.

L’Encant, Hiszpania

Ruckuses, USA

Menu restauracji Ruckuses w Karolinie Północnej zachęca do zabaw i małych, i dużych. Karta projektu Elle Benway bazuje na interaktywnych elementach i umożliwia zaprojektowanie własnego burgera lub opróżnienie kufla piwa.

Ruckuses, USA

Smoke & Duck, USA

Jeśli podczas siedzenia przy kawiarnianym stoliku zdarzyło wam się składać serwetki w różne kształty, ta karta jest stworzona dla was. Dzięki nadrukowanym liniom po złożeniu zamówienia można zrobić z niej żurawia origami. To oryginalny pomysł agencji Vigor dla restauracji Smoke & Duck w Atlancie.

Smoke & Duck, USA

The Inside, USA

Restauracja The Inside z Los Angeles serwuje urocze, malutkie azjatyckie pierożki. Równie urocze i malutkie jest menu autorstwa berlińskiej graficzki Alexandry Turban.

The Inside, USA

Rouge Bis, Francja

Festin Studio stworzyło dla paryskiej knajpki Rouge Bis menu jednocześnie oryginalne i bezpretensjonalne. Grafika urzeka prostotą i stonowaną kolorystyką. Francuski szyk w czystej postaci.

Rouge Bis, Francja

Viagro, Argentyna

Menu w koktajlbarze Viagro w Argentynie przypomina nowoczesny planner i ma wszystkie jego zalety: jest przejrzyste, estetyczne i nowoczesne. W białej sekcji znajdują się alkohole, w różowej – jedzenie. Żeby nie było nudno, karcie dań towarzyszą minimalistyczne ilustracje. Za projekt odpowiada agencja Estudio Nuar.

Viagro, Argentyna

Pesto Café, Rosja

Projektantka Anya Aleksandrova stworzyła dla moskiewskiej Pesto Café kartę, której lektura może zająć więcej czasu niż w innych lokalach. Mnóstwo tu apetycznych zdjęć potraw – również w trakcie ich przygotowywania – przepisów i ciekawostek o włoskiej kuchni. Całość to niespotykany koncept przywodzący na myśl książkę kucharską.

Pesto Café, Rosja

© KUKBUK 2018