"Codziennie przechodząc..." - wystawa malarstwa Antoniego Starowieyskiego - KUKBUK

„Codziennie przechodząc…” – wystawa malarstwa Antoniego Starowieyskiego

Jego twórczość wyrasta na malarskiej tradycji europejskiej ze szczególną wrażliwością na kolor.

Od 9 maja do 3 czerwca w Galerii Promocyjnej na rynku Starego Miasta w Warszawie oglądać można wystawę malarstwa Antoniego Starowieyskiego.

Bardzo bliska artyście jest estetyka pejzażu, co wiąże się w tym przypadku nie tylko z samą formą przedstawienia, ale pogłębioną refleksją na temat tego, co przedstawia sztuka.Stąd wynika redukcja realistycznie malowanych detali, a w gruncie rzeczy brak przedstawienia konkretnego przedmiotu na rzecz zharmonizowanej kompozycji, w której na podobieństwo pejzażu całość składa się z równoważących się wzajemnie elementów, bez wyraźnej dominacji żadnego z nich.

Namalowane fragmenty architektury, odludne miejsca, przestrzenie, jakby pozostawione samym sobie, stanowią dla Antoniego Starowieyskiego pretekst do kompozycji i gry kolorów.

Nasycenie barw nie bierze się wyłącznie z samego pigmentu, podbijają je subtelne zestawienia kontrastów i przejścia walorowe.

Prace pozwalają rozpoznać solidny warsztat artysty, a poetyka, która wyraża się w intensyfikacji doświadczenia intymnej przestrzeni, wciągającej w inny wymiar, jest pozbawiona anegdoty. To miejsce odebrane żywiołowi prozy, w którym wydarza się czas pomiędzy tym, co można nazwać.

Tak jak w tytule obrazu „Codziennie przechodząc…” chodzi o sytuację wypełniającą w prawie niewidzialny sposób drogę, istniejącą o tyle, o ile zapewnia ciągłość między innymi miejscami, a którą artysta podnosi do rangi czegoś niezwykłego.

Antoni Starowieyski urodził się w 1973 roku. Studiował w latach 1992 – 1997 na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP (dyplom zdobył w pracowni prof. Stefana Gierowskiego). Prowadzi Pracownię Rysunku na macierzystym wydziale. W 1999 roku otrzymał Nagrodę Redaktora Naczelnego pisma artystycznego „Format” na Konkursie im. Gepperta we Wrocławiu na Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych. W 2005 był stypendystą MKiDN. W 2010 roku został nominowany do Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego w Dziedzinie Sztuki im. C. K. Norwida za indywidualną wystawę w Galeri aTAK. W 2011 roku był nominowany do nagrody TVP Kultura „Gwarancje Kultury” w kategorii sztuki wizualne.

GDZIE I KIEDY?

Wystawa czynna od 9 maja do 3 czerwca 2018 w Galerii Promocyjnej (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa).

Więcej informacji na stronie wydarzenia.


© KUKBUK 2018