Co zrobić z choinką po świętach? - KUKBUK

Co zrobić z choinką po świętach?

Nie tylko śmietnik. Sprawdźcie, jak podarować drugie życie świątecznemu drzewku.

Tekst: Magda Malicka
Zdjęcie główne: Unsplash.com / Debby Hudson

Powiedzmy sobie wprost – w drugim tygodniu stycznia większość świątecznych choinek czasy świetności ma już za sobą. Nadchodzi więc moment, aby się z nimi pożegnać. A wystawienie na śmietnik to tylko jedna z możliwości.

Pracownicy Lasów Państwowych podpowiadają, że naturalną choinkę można wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny albo – jeśli mamy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Ci, którzy nie mają takiej możliwości, mogą skorzystać z usług oferowanych przez samorządy. W całej Polsce w dowolnym terminie drzewka można też zawieźć do najbliższego punktu odbioru odpadów zielonych. Dodatkowo w każdym większym mieście organizowane są akcje, dzięki którym łatwo pozbędziemy się choinki.

Mieszkańcy Wrocławia będą mogli oddać drzewka w doniczkach w ramach akcji „Po świętach nie wyrzucaj choinki – podziel się!”. W kilku lokalizacjach – ich listę znajdziecie na stronie internetowej wydarzenia – można nie tylko zostawić drzewko, ale też je… adoptować.

– Osoby, które chcą się pozbyć choinek w doniczkach, a nie mają możliwości, by przywrócić rośliny naturze, mogą przynieść je do nas. Na miejscu będą nasi specjaliści, którzy ocenią, czy drzewka mogą się jeszcze ukorzenić, achętnym, by je zabrać i zasadzić na swoim terenie, udzielą wskazówek odnośnie do pielęgnacji choinek – mówi Aleksandra Ziemkiewicz, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. – Za to na cięte drzewka przygotowaliśmy specjalne kontenery, by wraz z roślinami, które nie znajdą nowych właścicieli, mogły trafić do zakładu, gdzie zostaną przerobione na naturalny nawóz.

Aleksandra Ziemkiewicz podkreśla, że warto przynieść choinkę na zbiórkę, żeby dać jej drugie życie.

– Ponownie zasadzona roślina będzie nie tylko cieszyć oczy, ale też produkować tlen i dawać schronienie zwierzętom – podsumowuje.

Zbiórkę żywych choinek w doniczkach organizują Lasy Miejskie Warszawa. W sobotę 12 stycznia leśnicy będą dyżurować w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ulicy Rydzowej 1 – w Lesie Kabackim. Tydzień później, 19 stycznia,drzewka będzie można przynieść do głównej siedziby warszawskich leśników przy ulicy Korkowej 170A. Drzewka w dobrej kondycji zostaną zasadzone w stołecznych lasach.

fot. Unsplash / Annie Spratt

Od 7 stycznia trwa też akcja „Ciepło z natury”. Firmy wywożące odpady komunalne w stolicy będą zabierać naturalne drzewka z altanek śmietnikowych przeznaczonych na odpady o dużych gabarytach.Celem akcji jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – choinki zostaną przerobione na zielone paliwo.

W Poznaniu akcję zbierania drzewek – ciętych i w doniczkach – organizuje Zakład Zagospodarowania Odpadów. Drzewka będzie można oddać w sobotę 19 stycznia w sezonowych punktach zbiórki na placu Bernardyńskim i placu Wielkopolskim. Do końca lutego można je też zawozić do punktów selektywnej zbiórki odpadów. Wszystkie zostaną przerobione na kompost.

Dla krakowian przygotowano akcję „Choinka”, która potrwa do 31 stycznia. Mieszkańcy Krakowa mogą przywozić choinki w doniczkach w godzinach 7:30-15:30 na parking stadionu Wisły Kraków (od alei 3 Maja – wjazd za przystankiem tramwajowym). Miejsce składowania drzewek znajduje się po prawej stronie, zaraz za wjazdem. Odbiorą je stamtąd pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Drzewka z nieuszkodzonymi korzeniami wiosną zostaną zasadzone w krakowskich lasach.

Także MPO Kraków, jak co roku, prowadzi akcję odbioru świątecznych drzewek – ciętych i tych w doniczkach. Tym razem potrwa ona do 15 lutego. Na stronie internetowej MPO Kraków dostępny jest harmonogram terminów odbioru. W odpowiednim dniu, do godziny 7:00 rano, należy umieścić drzewko zapakowane w worekprzed posesją, w widocznym z ulicy i ogólnodostępnym miejscu (pobocze jezdni, chodnik). Na podobnej zasadzie odbiory odbędą się w Gdańsku i Gdyni.


© KUKBUK 2018