Chrupią, chrzęszczą. 5 orzechowych deserów na jesień - KUKBUK

Chrupią, chrzęszczą. 5 orzechowych deserów na jesień

Ciągnące się karmelowe wąsy oblepiają palce. Od cukru na twarze występują rumieńce, orzechy miło chrzęszczą w zębach. Mózg się cieszy. Lubi chrupanie. Może wie, że dzięki orzechowym zwojom zostanie porządnie odżywiony?

Zdjęcia, stylizacja i przepisy: Monika Walecka / Gotujebolubi.pl

Mus czekoladowy z florentynkami

Mus czekoladowy to prawdziwy pogromca jesiennej chandry. A jeśli dodamy do niego migdałowe ciasteczka, osłodzi każdy, nawet najzimniejszy poniedziałek.

 

Ciasteczka z orzechami włoskimi

Te ciastka, zjedzone do porannej kawy, z pewnością pomogą zebrać się na odwagę i wyjść z domu na jesienną szarugę. W tym trudnym okresie nie żałujemy sobie przyjemności. Wszelkie efekty uboczne nadmiaru słodyczy i tak ukryjemy pod grubą warstwą swetrów.

 

Pecan pie

Podobno orzechy poprawiają nastrój. Z naszego doświadczenia wynika, że dobre ciasto też. Dlatego w razie ataku jesiennych smutków nie ma na co czekać. Tarta z waniliowym nadzieniem i orzechami pekan na pewno sobie z nimi poradzi.

 

Karmelki z orzechami

Dużo chrupania i dużo wartości odżywczych z miodu i orzechów. Ale żeby nie było zbyt zdrowo, konkretna dawka cukru. Chętnie wskoczą do lunchboxa, by umilić wam dzień pracy.

 

Masło orzechowe

Szykujcie blendery! Domowe masło orzechowe z fistaszków i nerkowców nie zrobi się samo. Na kanapce, w owsiance, wyjadane łyżką prosto ze słoika – kochamy je w każdej formie.

 


© KUKBUK 2018