Brukselka z pomarańczami na #MeatlessMonday - KUKBUK

Brukselka z pomarańczami na #MeatlessMonday

Tym razem na warsztat wzięłyśmy brukselkę. I udowodniłyśmy, że owiane złą sławą warzywo, jeśli je właściwie potraktować, pokaże nam swoje najlepsze oblicze.

Tekst: Magda Malicka
Zdjęcia: Jessica Nadziejko

Szukając kulinarnych inspiracji na trzeci bezmięsny poniedziałek, zajrzałyśmy do książki „Szafran, mięta i kardamon” Samar Khanafer. Przeczesałyśmy jej bliskowschodnie receptury w poszukiwaniu czegoś sezonowego, ale też zaskakującego. Kiedy trafiłyśmy na ten przepis , wiedziałyśmy, że to strzał w dziesiątkę. Zapomnijcie o rozgotowanych, szarych kulkach pływających w stołówkowej zupie. Czas na pieczoną brukselkę – jędrną, wyrazistą, przełamaną aromatycznymi przyprawami.

My jak zwykle musiałyśmy do oryginalnego przepisu dodać coś od siebie. W naszej wersji pojawiły się pestki granatu i orzechy włoskie, którymi zastąpiłyśmy migdały. Aby mieć pewność, że wszyscy członkowie redakcji będą mogli się najeść do syta, zaserwowałyśmy też polentę. I musimy się pochwalić, że przekonałyśmy nawet największych brukselkowych sceptyków!

 

Pieczona brukselka z pomarańczami

Przepis pochodzi z książki „Szafran, mięta i kardamon” Samar Khanafer.

Skórkę otartą z jednej pomarańczy i sok z połówki mieszamy z oliwą z oliwek i przyprawami. Brukselki czyścimy, przekrawamy na połówki, wykładamy na blaszkę lub do naczynia żaroodpornego i dokładnie polewamy pomarańczowym dressingiem. Następnie pieczemy przez 5 minut w 200 stopniach. Po tym czasie posypujemy brukselkę płatkami migdałowymi i cebulą pokrojoną w piórka, mieszamy i pieczemy przez kolejnych 5 minut. Resztę pomarańczy filetujemy, kolendrę drobno siekamy. Łączymy z ciepłą brukselką. Podajemy na gorąco lub w temperaturze pokojowej.


© KUKBUK 2018