Akcja adoptuj pszczołę

Bez pszczół nie będzie owoców i warzyw. Pomóż im przetrwać!

Środowisko przyjazne dla zapylaczy, wolne od pestycydów i rozbrzmiewające charakterystycznym bzyczeniem. Razem możemy stworzyć idealny świat dla naszych pszczelich przyjaciół. KUKBUK wspiera akcję Greenpeace „Adoptuj pszczołę”. Przyłączcie się do nas!

tekst: Anna Daniluk

Pszczoły dają życie. W przenośni i dosłownie. Bez nich nie byłoby większości warzyw i owoców. Ale pszczół może być coraz mniej, jeśli się wspólnie o nie nie zatroszczymy. Greenpeace o dobrostan tych pracowitych owadów walczy już od sześciu lat, organizując akcję „Adoptuj pszczołę”. W tym czasie, dzięki staraniom organizatorów i uczestników akcji, w 16 miastach Polski udało się postawić 100 hoteli dla owadów zapylających. Ponadto w Warszawie powstał ogród społecznościowy dla pszczół i ludzi, odbudowano pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, gdzie jednej nocy zginęło kilka milionów pszczół, uruchomiono Wielki Spis Zapylaczy, czyli nowatorskie badania naukowe, które pozwalają się dowiedzieć, jak żyje się pszczołom w Polsce i jak możemy im jeszcze skuteczniej pomóc, a także stworzono i skonsultowano Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających.

To również dzięki tej akcji na terenie całej Unii Europejskiej wprowadzono całkowity zakaz stosowania neonikotynoidów – pestycydów, które są niezwykle szkodliwe dla populacji zapylaczy. Polski rząd jednak ten zakaz ignoruje.

Adoptuj pszczołę!

Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Adoptuj pszczołę” w Greenpeace Polska, podkreśla, że przez te złe decyzje polityczne Polska nie jest już liderem pszczelej ochrony w Europie. – W przyszłym roku pola rzepaku staną się dla zapylaczy toksyczną pułapką – ostrzega Jagiełło. I dodaje: – Dziś, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy wspólnego działania na rzecz pszczół.

Pszczoły można adoptować na stronie akcji: adoptujpszczole.pl. Koszt adopcji jednej pszczoły to 2 złote.


© KUKBUK 2018