Adoptujmy pszczoły - KUKBUK

Adoptujmy pszczoły

Jeżeli nie chcemy, aby nasza dieta w przyszłości składała się tylko z alg, grzybów i zboża, zapewnijmy pszczołom dobre warunki do życia.

Grafika: materiały promocyjne

pszczola adoptuj kukbuk

Alebert Einstein powiedział kiedyś, że jeżeli wyginą pszczoły, w ciągu kilku lat to samo stanie się z ludźmi. Zniknięcie pszczół miodnych i dziko żyjących oznaczałoby, że około 30% roślin uprawnych należałoby zapylać w inny sposób. Nasza dieta stałaby się nie tylko monotonna, lecz także droga – badania wskazują, że roczna wartość alternatywnego zapylania wyniosłaby około 265 miliardów euro! W takiej sytuacji hodowla zwierząt też byłaby niezwykle trudna, ponieważ uprawa roślin przeznaczanych na pasze po prostu przestałaby się opłacać. W tym świecie odżywialibyśmy się głównie algami, grzybami i wiatropylnymi zbożami.

Pszczoły stanowią podstawę naszego ekosystemu, aby utrzymać równowagę naszego środowiska, powinniśmy o nie dbać. Właśnie ruszyła trzecia edycja największej polskiej akcji crowdfundinowej organizowanej przez Greenpeace Polska – „Adoptuj pszczołę”. W ciągu trzech lat do projektu dołączyło aż 15 tysięcy Polaków. W pierwszej edycji udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla dzikich owadów zapylających. Druga edycja umożliwiła między innymi odbudowę pszczelej populacji w Pszczynie Dolnej oraz utworzenie ogrodu miejskiego dla pszczół i ludzi w Warszawie.

Celem tegorocznej odsłony akcji jest przeprowadzenie Wielkiego Spisu Zapylaczy – sprawdzenie liczebności pszczół oraz zbadanie ich gatunków, znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie warunki są odpowiednie, aby te niezwykle pożyteczne owady mogły bezpiecznie żyć i pracować. Badania będą prowadzone pod opieką merytoryczną osób z najlepszych ośrodków naukowych w Polsce.

Aby wziąć udział w akcji „Adoptuj pszczołę”, należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i wirtualnie „adoptować” dowolną liczbę pszczół.


© KUKBUK 2018