A.bsolutna Szwecja. A.bsolutna zabawa - KUKBUK

A.bsolutna Szwecja. A.bsolutna zabawa

Wspólny stół jest równie długi, jak dzień symbolizujący początek lata. Towarzysząca mu beztroska jest obietnicą wspaniałej zabawy.

Zdjęcia: Roberto Chamorro

Absolut Midsommer

Długie, letnie dni i ciepłe noce zachęcają do dobrej zabawy w gronie przyjaciół i znajomych. Każdy region ma swój sposób na świętowanie lata. Słowianie obchodzą noc świętojańską, zwaną nocą Kupały. To właśnie wtedy plotą wianki i tańczą w blasku ognisk. Dla Skandynawów i mieszkańców krajów anglosaskich takim świętem jest Midsommar.

 

Tradycja

W przeddzień Midsommar Szwedzi dekorują swoje domy girlandami ze świeżych kwiatów oraz zielonymi gałązkami. Wokół ukwieconych pali symbolizujących płodność i witalność odbywają się tańce i śpiewy. Ulubione zajęcia świętujących to wspólne wyplatanie wianków z kwiatów, gry zespołowe i wróżby. Według dawnych wierzeń do niewielkich flakonów należy zebrać poranną rosę, która ma właściwości uzdrawiające albo ułożyć bukiety z siedmiu lub dziewięciu gatunków kwiatów. Dziewczęta wkładają je pod poduszki, aby we śnie ujrzeć twarz swojego wybranka.

 

Ludzie

Szwedzi wiedzą, jak uczcić najdłuższy dzień w roku. Wokół pięknie udekorowanych stołów zasiadają rodziny i przyjaciele, znajomi i nieznajomi. Wszyscy wyrażają ducha tego niezwykle radosnego święta rozmowami, tańcami, radością wspólnie przeżytych chwil. Toasty, wznoszone tradycyjną szwedzką wódką, podkreślają ten szczególny czas w roku.

 

Natura

Bliska więź z przyrodą to dla Szwedów sprawa oczywista. Wyczekiwane po długiej zimie Midsommar to znak, że wreszcie nadeszło lato. Pora słońca, miłości i radości. Tradycyjna biel ubrań roześmianych uczestników malowniczo współgra z wiankami na ich głowach, które zakładają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wianki plecie się rano ze świeżo zebranych polnych kwiatów. Człowiek i natura to w Szwecji jedność.

absolut_midsommar_3
Zdjęcie: Roberto Chamorro
Zdjęcie: Roberto Chamorro

Kulinaria

Stół, przy którym zasiadają goście, odgrywa istotną rolę w trakcie zabawy i powinien być tak długi, jak to tylko możliwe. Udekorowany kwiatami prosto z łąki oraz kolorowymi wstążkami, zachęca do dzielenia się małymi przekąskami, typowymi dla kuchni szwedzkiej. Znajdziecie tu dania ze śledziem, z młodymi ziemniakami oraz desery ze śmietaną i z truskawkami. Ulubione napoje to owocowy poncz na bazie szwedzkiej wódki i koktajle z czarnym bzem.

Party Midsommer
Zdjęcie: Roberto Chamorro

W tym roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w nim w prawdziwie szwedzkim stylu.

Do miejscowości Åhus w Skanii, w weekend najbliższy nocy świętojańskiej pod koniec czerwca, przyjechało kilkaset osób spragnionych dobrej zabawy. Marka Absolut organizuje tu niezwykłe spotkanie, który łączy nordycką tradycję ze współczesną muzyką i zabawą. Tym razem nie zabrakło też KUKBUK-a. Mogliśmy uczestniczyć w porannych zajęciach jogi, a także potańczyć nie tylko za dnia, ale również i w nocy. Na ciekawych przyszłości czekała tarocistka. Wspólnie pletliśmy kwiatowe wianki, malowaliśmy twarze błyszczącym brokatem, a potem ubrani na biało świętowaliśmy najkrótszą noc w roku. Stworzyliśmy nawet pochód z pochodniami, który rozjaśnił letnie niebo. Co wieczór czekała na nas zabawa i występy gwiazd sceny muzycznej z całego świata.

Midsommar to święto nie tylko widowiskowe, lecz także pyszne – w końcu lato to czas największej obfitości na stole. Uczta, jaką dla nas przygotowano, rozpoczęła się od szwedzkich marynowanych śledzi, ziemniaków z koperkiem i jajek z lokalnym kawiorem. Podano również klopsiki, wędzonego łososia z sosem musztardowym czy gravlaxa, na deser zaś truskawki z bitą śmietaną.

Jak przystało na szwedzkie święto, nie zabrakło również tradycyjnej szwedzkiej wódki. Jednym z najciekawszych elementów festiwalu były warsztaty barmańskie z Ricardo Dynanem, globalnym ambasadorem marki Absolut. Dowiedzieliśmy się, jak tworzyć koktajle na bazie ekologicznych składników. Ricardo dodaje do szklanek świeże soki, miód manukę i zieloną herbatę. Jest weganinem, więc wymyślił nawet sposób na białko jajka w drinkach – zamiast niego używa aquafaby.

Szwedzkie święto Midsommar, praktykowane od XII wieku, to okazja do niezapomnianych przeżyć w gronie przyjaciół i znajomych. Bierzmy przykład ze Szwedów i świętujmy lato w stylu Midsommar!

Sposób na Midsommar w Polsce:

 

  • Tradycyjnie święto Midsommar obchodzi się w sobotę przypadającą między 20, a 26 czerwca, jednak Wy możecie wybrać każdy inny słoneczny, letni dzień.
  • Zaproście swoich przyjaciół i ich znajomych. Im więcej was, tym weselej.
  • Usiądźcie całą gromadą przy długim stole w domu, na tarasie lub w ogrodzie.
  • Podajcie szwedzkie przekąski, takie jak: marynowane śledzie, młode ziemniaki, pieczone mięso (baraninę, wołowinę, drób), a na deser na przykład truskawki ze śmietaną.
  • To szwedzkie święto, zatem również toasty najlepiej wznosić tradycyjną szwedzką wódką.
  • Ubierzcie się na biało i włóżcie na głowy krans, czyli wianki z polnych kwiatów i gałązek brzozy.

 

Tańczcie, radujcie się i bawcie do rana!


© KUKBUK 2018