5 najlepszych aplikacji liczących kalorie - KUKBUK

5 najlepszych aplikacji liczących kalorie

Monitorują postępy i pomagają osiągnąć wyznaczone cele. Polecamy najlepsze kalkulatory kalorii.
aplikacje kalorie kukbuk

Schudnę 5 kilogramów, zacznę się zdrowo i regularnie odżywiać, będę chodzić na jogę, basen, crossfit oraz pić wodę pięć razy dziennie! Brzmi znajomo? Czy dopisalibyście coś do tej listy? Dla wszystkich, którzy zmagają się z dotrzymaniem noworocznych postanowień, oraz tych, którzy dopiero nieśmiało planują zmianę diety i stylu życia, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych, dostępnych w języku polskim i przynajmniej dwóch systemach, darmowych wersji aplikacji do liczenia kalorii.
Ocenę oparliśmy na następujących kryteriach:

  1. Intuicyjność, bo przecież nic tak nie zniechęca do korzystania z aplikacji, jak konieczność uczenia się jej obsługi. Dziś wszystko powinno być smart i user-friendly, a user experience musi być bez zarzutu!
  2. Wielkość bazy produktów spożywczych, aktywności fizycznych oraz rodzaj proponowanych dań.
  3. Komunikowanie liczby spożytych kalorii. Chcemy wiedzieć, ile już zjedliśmy, a na ile przyjemności możemy sobie jeszcze pozwolić!
  4. Estetyka interfejsu, potocznie zwana dizajnem, w końcu ma to być gadżet, który powinien pasować do najnowszego stroju na fitness. Podobno szary dres i biały T-shirt są już passé…
  5. Innowacyjność rozwiązań. Szukamy takich, które pozytywnie odróżnią aplikację od pozostałych.

 

Oto aplikacje najbardziej godne polecenia.
MIEJSCE 1.

FatSecret (4,5/5 punktów) dla skrupulatnych analityków łączących dietę z aktywnością fizyczną

FatSecret to prosta i intuicyjna w działaniu aplikacja, która pozwala na sprawdzanie kaloryczności produktów i posiłków nie tylko poprzez manualne wyszukiwanie w bazie, lecz także skanowanie kodów kreskowych wybranych produktów. Teoretycznie, bo na 10 prób dodania produktu poprzez skanowanie zaledwie jedna zakończyła się sukcesem. Mimo tego niedociągnięcia lista zalet jest długa. Aplikacja pozwala na dobranie indywidualnego celu i określenia go w czasie. Na stronie głównej widzimy podgląd aktualnego stanu spożytych kalorii i tych, które spaliliśmy poprzez wybrane aktywności. Możemy również podejrzeć, jak w skali dnia lub dłuższej wygląda bilans wartości odżywczych, które powinny znaleźć się w dobrze zbilansowanej diecie. Co więcej, aplikacja pozwala wygenerować raport, który otrzymamy na adres mailowy w formacie PDF.

aplikacja kalorie kukbuk

 

BRAKUJE CI BIAŁKA? SPRAWDŹ NASZ RANKING NAJLEPSZYCH BATONÓW PROTEINOWYCH 

 

MIEJSCE 2.

Fitatu (4/5 punktów) dla perfekcjonistów dążących do w pełni zbilansowanej diety
Podobnie jak FatSecret, aplikacja umożliwia określenie indywidualnego celu i monitorowanie diety w krótszych i dłuższych przedziałach czasowych. Jednak wydaje się wyraźnie skierowana do osób pragnących zbliżyć zbilansowanie swojej diety do ideału. Funkcje skupiają się na podglądzie wartości odżywczych jedzonych produktów. Poza informacjami o spożytej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów ujęto tu zawartość witamin i minerałów w posiłkach. Dodawanie produktów do kulinarnego dzienniczka jest szybkie i wygodne. Ponadto dania znajdujące się w bazie są uzupełnione nie tylko informacją o składzie, lecz także przepisami na ich wykonanie. Istnieje też możliwość dodania do bazy własnego dania lub produktu. Aplikacja wydaje się bliska ideału, gdyby nie jeden spory minus. Nie posiada funkcji odejmowania od dziennej puli kalorii spalonych w trakcie ćwiczeń.

aplikacja kalorie kukbuk

MIEJSCE 3.

EatFit (4/5 punktów) dla zabieganych i zapracowanych

W tej aplikacji na początku definiujemy kaloryczność dziennej diety. Do wyboru mamy opcje: 1200, 1500, 2000 kcal oraz dietę bezglutenową i śródziemnomorską. Niestety, brakuje możliwości indywidualnego doboru parametrów i określenia czasu, w którym chcemy osiągnąć cel. Nie jest to typowy kalkulator kalorii, ale bez wątpienia stawia sobie za cel utrzymanie użytkowników w pewnym rygorze. Po wyborze diety otrzymujemy podgląd jadłospisu z przepisami na kolejne pięć dni i, co więcej, mamy możliwość wygenerowania listy zakupów spożywczych na najbliższy dzień, trzy lub pięć dni. Zaproponowane przepisy nawiązują do kulinarnych trendów, ale niekoniecznie wznoszą się na wyżyny smaku. Niestety, nie możemy dodać do jadłospisu własnych dań. Świetnym dodatkiem jest za to opcja ustawiania alarmów przypominających o posiłkach o wyznaczonych porach dnia.
aplikacja kalorie kukbuk
aplikacja kalorie kukbuk

CATERING DIETETYCZNY, SPRAWDŹ, GDZIE NAJLEPIEJ ZAMAWIAĆ 

 

MIEJSCE 4.

Kcalmar (3/5 punktów) dla zmotywowanych supermam i miss fitness

Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych aplikacji wyglądem interfejsu. Można dyskutować, czy zaproponowana estetyka wpływa pozytywnie na funkcjonalność, za to bez wątpienia powoduje, że Kcalmar wyróżnia się w tłumie bardzo podobnie wyglądających aplikacji. Podobnie jak w EatFit, wybieramy jeden ze zdefiniowanych typów diety – ale tu jest ich zdecydowanie więcej. Pojawiają się nawet takie kategorie jak „wyrzeźbione ciało” czy „dieta dla przyszłej supermamy”. Aplikacja proponuje nam dietę i podaje jej autora, dzięki czemu wirtualny dietetyk staje się wiarygodniejszy w oczach użytkownika. Plan diety uzupełniają przepisy na zawarte w nim dania i możliwość wygenerowania listy zakupów na najbliższy tydzień. Niestety, niektórych elementów ewidentnie brakuje. Z aplikacji nie dowiemy się, ile czasu zajmie nam stanie się „miss fitness” ani jakich postępów możemy oczekiwać w efekcie proponowanych diet odchudzających. Wymierne i określone w czasie cele są ważne dla utrzymania motywacji. A to właśnie jej brakuje tym, którzy po taką aplikację sięgają.
aplikacja kalorie kukbuk
aplikacja kalorie kukbuk
aplikacja kalorie kukbuk

MIEJSCE 5.

KalkulatorKalorii.net (1,5/5 punktów) dla potrzebujących doraźnej kontroli

Wersja bezpłatna nie daje możliwości prowadzenia dziennika diety i aktywności, za to udostępnia pokaźne zasoby produktów i potraw. W sytuacji gdy akurat jesteśmy po niedzielnym obiedzie u babci i czujemy, że sięgając po ostatni kawałek sernika kajmakowego, przekraczamy wszelkie limity, możemy szybko sprawdzić, jak długa pokuta czeka nas za to małe przewinienie. Po wybraniu w aplikacji odpowiednich produktów i ich ilości otrzymujemy krótkie podsumowanie kaloryczności i wartości odżywczych posiłku.

aplikacja kalorie kukbuk

SKĄD BRAĆ MOTYWACJĘ? PRZECZYTAJ ROZMOWĘ Z TRENERKĄ ANIĄ KACZOROWSKĄ 

 

Jest wiele innych aplikacji tego typu, dlatego przed zdecydowaniem się na którąś z nich najważniejsza będzie odpowiedź na pytanie, jakiej pomocy potrzebujemy. Czy naszym celem jest zmiana diety, liczenie kalorii, czy regularna aktywność fizyczna? Aplikacja może być dobrym bodźcem do wprowadzenia zmian i pomocnikiem w wytrwaniu w pierwszych dniach lub tygodniach zmagań. Reszta, jak zawsze, będzie kwestią wewnętrznej motywacji.

 

Tekst: Agnieszka Klimowicz


© KUKBUK 2018