5 dań z wolnowara, które rozgrzeją was zimą

5 dań z wolnowara, które rozgrzeją was zimą

Zimowa pogoda nie rozpieszcza. Kropi deszczem, sypie śniegiem i podwiewa płaszcz. Wchodzimy do kuchni, włączamy Crock-Pota i powoli się rozgrzewamy.

>> Bouef Stroganow <<

Mimo że ma złą renomę dania z polskiego wesela, stroganow to przecież aromatyczny i sycący gulasz w sam raz na chłodny dzień. Pomidory, mięso, pieczarki, tłusta śmietana – czego chcieć więcej na obiad?

>> Zupa cebulowa <<

Ten francuski klasyk porządnie rozgrzewa, ale wymaga długiego stania przy patelni z powoli karmelizującą się cebulą. Dzięki wolnowarowi zupa gotuje się sama, wystarczy tylko zrobić pełne sera grzanki.

>> Potrawa z ogona wołowego <<

Specjalistami w gotowaniu ogonów wołowych są Rzymianie, ale dzięki wolnowarowi każdy może sprawić, że będą rozpływać się w ustach. My dusimy je z włoszczyzną i suszonymi grzybami.

>> Gęś w kapuście <<

Gęsinę warto jeść nie tylko na św. Marcina. W Crock-Pocie dusimy ją z kapustą, jabłkami i majerankiem, a potem zajadamy z kluskami. Koi zmarznięte ciało i duszę!

>> Kaszotto z wołowiną <<

O ile risotto kojarzy się z typowo włoską rozpustą, to ta jednogarnkowa potrawa z kaszy pęczak jest nie tylko pyszna i rozgrzewająca, lecz także zdrowa. Dzięki gotowaniu w wolnowarze okrojony w kostkę rostbef będzie rozpływał się w ustach.

Wszystkie przepisy na rozgrzewające zimowe potrawy przygotował dla marki Crock-Pot Darek Kuźniak.


© KUKBUK 2018