10 najbardziej apetycznych i kobiecych scen w kinie - KUKBUK

10 najbardziej apetycznych i kobiecych scen w kinie

Gdy główne role grają kobiety i jedzenie, nie sposób oderwać oczu od ekranu.
jedzenie kino kukbuk

Niedawne rozdanie Oscarów pozostawiło w nas pewien niedosyt – w minionym roku Hollywood poskąpił widzom filmów z wyraźnym wątkiem gastronomicznym. W ramach rekompensaty postanowiliśmy więc przypomnieć sobie nasze ulubione sceny z jedzeniem w roli głównej.

 

Historia kina obfituje w motywy kulinarne. Nic dziwnego – z jedzeniem wiążą się silne emocje. Od tych pozytywnych, kiedy dzielimy posiłek z ukochanymi osobami i jedzeniem wyrażamy miłość, po negatywne, gdy przy stole dochodzi do kłótni lub kiedy w ciężkich chwilach zajadamy smutki.

 

Szczególne miejsce wśród filmowych wyobrażeń kulinarnych zajmują sceny z udziałem kobiet. Jako istoty z natury bardziej emocjonalne, przedstawicielki płci pięknej w połączeniu z jedzeniem tworzą zmysłową mieszankę wybuchową. Kiedy jedzą z miłością, zapominają o bożym świecie, ale kiedy się zdenerwują, latają talerze. Kobiety wykorzystują też czasem jedzenie jako środek do osiągnięcia celu – zdobycia władzy lub zamanifestowania swojej siły. Patrzcie i jedzcie. Oto 10 naszych ulubionych.

 

10. Klasyka: „Śniadanie u Tiffany’ego”

Nie szkodzi, że Tiffany nie serwuje śniadań – Holly Golightly przywiozła swoje. W tej scenie, należącej już do klasyki kina, Audrey Hepburn, ubrana w balową suknię z poprzedniej nocy, chrupie rogalika i popija kawę z papierowego kubka, spoglądając tęsknym wzrokiem na świat luksusu w jubilerskiej witrynie.

9. Przez żołądek do serca: „Jestem miłością”

Nie odkryjemy Ameryki, mówiąc, że dobrym posiłkiem można skraść serce. Z każdym kolejnym kęsem wykwintnej krewetki, którą pochłania Emma, bohaterka grana przez Tildę Swinton, dźwięki cichną. Świat wokół przestaje istnieć, a Emma poddaje się kiełkującej namiętności do młodego kucharza.

8. Romans przy jajku: „Carol”

Czasami towarzystwo przy stole jest ciekawsze, niż sam posiłek. Wtedy warto zdać się na cudzy smak i wypróbować coś nowego, tak jak Rooney Mara, która poszła w ślady hipnotyzującej Cate Blanchett i nieśmiało zamówiła jajka w koszulkach na szpinaku w sosie śmietanowym. 

7. Krwawe lody: „Tylko kochankowie przeżyją”

Tilda Swinton wyrasta nam na mistrzynię w przeżywaniu emocji związanych z jedzeniem. W roli wampirzycy serwuje eksperymentalny deser: lody z krwi grupy 0.

6. Gotowanie z serca: „Miłość o smaku Orientu”

W „Miłości o smaku Orientu” Amerykanka Abby podejmuje pracę w japońskim ramen barze, gdzie uczy się gotowania i życia. Oto jak dowiaduje się, że składnikiem każdego idealnego posiłku jest miłość…

5. Dzieci i ryby: „Sierpień w hrabstwie Osage”

Jedzenie nie zawsze budzi pozytywne emocje – czasem może być źródłem konfliktów, zwłaszcza na łonie rodziny. W tej rewelacyjnej scenie Julia Roberts i Meryl Streep rzucają mięsem i talerzami z rybą.

4. Szkoła jedzenia: „Tampopo”

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli kuchni japońskiej. „Tampopo” to film określany mianem „ramen westernu”, w którym wszystkie wątki łączy motyw jedzenia. Zobaczcie, jak młode japońskie damy uczą się jeść makaron „po europejsku”.

3. Siłaczka: „Bestie z południowych krain”

Jedzenie daje siłę. W tej hipnotyzującej scenie Hushpuppy, otwierając kraba, udowadnia, że małe dziewczynki wcale nie muszą być słabe.

2. Jak człowiek: „Kill Bill 2”

Aby zostać mistrzem kung-fu, należy opanować wiele umiejętności. Jedną z nich jest jedzenie ryżu pałeczkami, nawet kontuzjowaną ręką. Beatrix jest twarda, więc poradzi sobie i z tym wyzwaniem.

1. Nie żałujcie sobie: „Jedz, módl się i kochaj”

Zamykamy zestawienie sceną, w której ustami Julii Roberts przekazujemy KUKBUK-owe życzenia z okazji Dnia Kobiet: aby jedzenie było dla was zawsze źródłem radości, a nie powodem do zmartwień!


© KUKBUK 2018