10 festiwali dizajnu, które warto odwiedzić w tym roku - KUKBUK

10 festiwali dizajnu, które warto odwiedzić w tym roku

Lubicie przywozić smakołyki z podróży? A gdyby tak z następnej przywieźć kuchnię?

Zdjęcia: materiały prasowe

festiwal design kukbuk

Niezależnie od tego, czy ją właśnie urządzacie, czy brakuje wam do jej perfekcyjnego wyposażenia tylko kilku kieliszków, sprawdźcie, gdzie warto udać się po solidną porcję dizajnu.

 

Zima należy do Wysp Brytyjskich. Tu sezon festiwali i targów otwiera Spring Fair, który wbrew nazwie rusza już 7 lutego w Birmingham. Targi przyciągają gigantów światowego wzornictwa, ale odnajdą się tam również poszukiwacze nowinek – co roku organizatorzy zapraszają wiele młodych, debiutujących marek. Przestrzeń festiwalu jest podzielona na kilkanaście stref, ale po świeże wzornictwo do waszych kuchni kierujcie się do Kitchen & Dining.

festiwal design kukbuk

Znajdziecie tam głównie dizajnerskie akcesoria kuchenne i wyposażenie jadalni, czasami tak egzotyczne, jak specjalistyczne sprzęty do serów projektowane przez holenderską markę Boska.

 

Jeśli akurat nie szukacie niecodziennych narzędzi, na pewno znajdziecie tu mnóstwo dobrze zaprojektowanych gadżetów, które świetnie sprawdzą się jako niekonwencjonalny prezent dla zaprzyjaźnionego smakosza.

 

Z nadmorskim kurortem jeszcze nie żegnamy się na dobre, wrócimy tu miesiąc później na największe brytyjskie wydarzenie w całości poświęcone wzornictwu kuchni, łazienek i sypialni. Zanim to jednak nastąpi, warto podejrzeć światową czołówkę marek związanych z wnętrzarstwem w czasie Ambiente, jednych z największych targów w Europie odbywających się co roku we Frankfurcie. Czterodniowe wydarzenie, które rozpoczyna się 12 lutego, przyciąga niemal 5 tysięcy wystawców z całego świata i niezliczone rzesze zwiedzających. Przestrzeń ekspozycyjna jest podzielona na trzy strefy – Dining, Living i Giving. Szczególnie polecamy tę pierwszą – to prawdziwe bogactwo, od kryształowych kieliszków po cieszące oko roboty kuchenne; każdy kuchenny esteta powinien tu znaleźć coś dla siebie. Przed wyjazdem przejrzyjcie koniecznie ofertę na stronie targów. Dzięki temu łatwiej odnajdziecie na miejscu poszukiwane przedmioty.

festiwal design kukbuk 2015 Ambiente

Jeśli wolicie zakupy w bardziej kameralnej atmosferze, 6 marca zajrzyjcie na KBB Birmingham. Festiwal skupia się na dizajnie sypialni, łazienki i kuchni, ale to właśnie naszemu ulubionemu wnętrzu organizatorzy poświęcają najwięcej uwagi, tłumacząc, że „to integralna część przestrzeni do życia w każdym domu, której wystrój niejednokrotnie decyduje o charakterze całego mieszkania”. Jeśli więc szukacie najnowszych technologii i systemów, inspiracji kolorystycznych i materiałowych czy nawet gotowych rozwiązań do waszych wnętrz, na pewno wśród 300 wystawców znajdziecie coś ciekawego.  

 

Pierwsze promienie wiosennego słońca najlepiej przywitać w Monachium, gdzie 20 marca ruszają dwudniowe targi Kitchen Living Trends. Organizatorom przyświeca podobna idea jak twórcom festiwalu w Birmingham – kuchnia to nieodłączna część przestrzeni do życia, zasługuje więc na własne święto.

festiwal design kukbuk
festiwal design kukbuk

Bardzo nam się podoba myśl przewodnia wydarzenia: „Gotuj, jedz, żyj”. Spodziewamy się zobaczyć mnóstwo naszych ulubionych przedmiotów codziennego użytku.

 

Bardzo ciekawie zapowiada się projekt towarzyszący festiwalowi – Living Space. Organizatorzy chcą wykreować w jednym miejscu kilka kompletnych przestrzeni do życia, zaprojektowanych w różnym stylu, ale w myśl zasady integralności kuchni, jadalni i salonu. Jeśli więc macie wątpliwości, czy takie jednoprzestrzenne rozwiązanie jest dla was odpowiednie, lub nie potraficie sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania w takim otoczeniu, targi w Monachium mogą pomóc wam się przekonać.

 

Kolejna propozycja to również dobrze znany gigant na rynku wzornictwa. EuroCucina to część Salone del Mobile, największych w Europie targów meblarskich odbywających się w Mediolanie. Festiwal, w całości poświęcony projektowaniu kuchni, jest otwarty dla zwiedzających w weekend 16-17 kwietnia. Tegoroczna edycja zgromadzi ponad 130 wystawców zajmujących się projektami kuchni. Prestiżowe targi przyciągają co roku najbardziej renomowane marki, warto więc odwiedzić włoską stolicę dizajnu nie tylko w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla swojego wnętrza, ale żeby u źródeł podejrzeć rodzące się trendy.

festiwal design kukbuk

Od zgiełku ogromnych targów odpoczniecie w wyluzowanym Berlinie, gdzie w pierwszy weekend czerwca odbywa się International Design Festival Berlin, Organizatorzy tego festiwalu dizajnu, grafiki, mody i zrównoważonego rozwoju promują innowacyjne podejście do projektowania i chętnie nagradzają świeże spojrzenie młodych projektantów.

 

Nie ma tu co prawda osobnego działu poświęconego kuchni, ale w zeszłorocznej edycji pojawiło się wiele wystaw o tematyce okołokulinarnej. Niektóre były egzotyczne – jak ta, w której fiński projektant zachęcał publiczność do jedzenia robaków.

 

Nie obawiajcie się jednak, na tradycjonalistów czeka też sporo klasyki; w poprzedniej odsłonie miłą niespodzianką była wystawa poświęcona polskiemu wzornictwu XX wieku. Nie znamy jeszcze dokładnego programu tegorocznego festiwalu, ale czerwcowy weekend w Berlinie? Brzmi dobrze!

festiwal design kukbuk
festiwal design kukbuk

New Designers (29 czerwca – 2 lipca, 6-9 lipca) to nieco inne wydarzenie – nie zobaczycie tu klasyków od lat wyznaczających trendy we wzornictwie przemysłowym. Co nie znaczy, że ich tam nie spotkacie! Największe europejskie pracownie przyjeżdżają na londyński festiwal w poszukiwaniu inspiracji, świeżego spojrzenia i… nowych pracowników wśród wschodzących gwiazd dizajnu. Te dwa tygodnie należą bowiem do newcomers – projektantów, którzy w roku poprzedzającym festiwal uzyskali dyplom najlepszych brytyjskich uczelni. Nieczęsto nadarza się okazja do kupienia projektu wprost od autora, jeśli więc szukacie najnowszych trendów do domu, to londyński festiwal jest najlepszym miejscem, by wzbogacić swoją kolekcję i nawiązać przy tym kontakt z młodymi twórcami. Po ceramikę i szkło wybierzcie się do stolicy dizajnu w pierwszym tygodniu festiwalu, jeśli zaś marzy wam się nowy stół w jadalni – w drugim będą się wystawiać twórcy mebli.

 

Wrzesień to w Paryżu gorący miesiąc nie tylko za sprawą Fashion Week. W tym samym czasie we francuskiej stolicy mody odbywają się dwa ogromne festiwale dizajnu – Paris Design Week i Maison & Objet (2-6 września). Maison & Objet to targi „nowoczesnego życia”, przyciągające wystawców z całego świata. Strefa domu (Maison), czyli przegląd wiodących trendów wnętrzarskich, w tym kuchennych, jest podzielona na sektory – elegancki, przytulny, eklektyczny.

 

Znajdziecie tu wszystko, co potrzebne do urządzenia lub przearanżowania kuchni i jadalni, od mebli, przez inspiracje dekoratorskie, aż po rękodzielnicze elementy wyposażenia.

festiwal design kukbuk

W strefie produktu (Objet) czeka na was sektor Cook & Design, a w nim najlepsze wzornictwo kuchenne – dekoracyjna ceramika, zastawa stołowa, unikatowe noże i naczynia do gotowania. Na stronie targów możecie poczytać o wystawcach – a nuż jakiś projekt już teraz wpadnie wam w oko?

 

Uzbrojeni w parasole i kalosze, z początkiem jesieni wróćcie do stolicy dizajnu – 21 września w Londynie rozpoczyna się najstarszy i największy brytyjski festiwal współczesnego wzornictwa, 100% Design. Przestrzeń wystawienniczą podzielono na cztery sektory, z których jeden poświęcono kuchniom i łazienkom. Znajdziecie tu nowoczesne, często wyrafinowane i ekskluzywne wzornictwo, ale to również dobra okazja, by podejrzeć najnowsze trendy materiałowe i kolorystyczne. Wystawcy prezentują tu często gotowe aranżacje przestrzeni, jeśli więc szukacie inspiracji do urządzenia kuchni, na pewno uda wam się podejrzeć kilka funkcjonalnych rozwiązań.

festiwal design kukbuk
festiwal design kukbuk

Na zakończenie sezonu wybierzcie się koniecznie do niewielkiego Eindhoven, niepozornego akademickiego królestwa dizajnu, grafiki i wzornictwa. Już samo wejście na stronę rozpoczynającego się 22 października Dutch Design Week zapowiada estetyczne doznania na najwyższym poziomie. Holenderski festiwal różni się od pozostałych nie tylko wpadającą w oko oprawą graficzną, ale też organizacją – wystawy i wydarzenia towarzyszące odbywają się w całym mieście, warto więc wyposażyć się odpowiednio do październikowej pogody, czekają was bowiem spacery. Organizatorzy skupiają się na zagadnieniu zrównoważonej innowacyjności, stąd bardziej konceptualny charakter festiwalu – możecie spodziewać się eksperymentów, wystaw uzupełnianych w czasie trwania festiwalu, dyskusji i wykładów.

festiwal design kukbuk
festiwal design kukbuk

Szczególnie cieszymy się na ponad 20 wystaw i wydarzeń w kategorii Food Design, a spośród nich polecamy zwłaszcza „Solari – przyszłość zrównoważonego gotowania poza domem”, nagrodzony projekt przenośnej kuchni zasilanej energią solarną.

 

Kiedy po roku podróży po świecie powrócicie na ojczyzny łono, nie zapomnijcie odwiedzić Łodzi. Co prawda wciąż nie znamy dokładnej daty tegorocznej edycji Łódź Design Festival, największej w Europie Środkowo-Wschodniej tego typu imprezy, ale jak co roku można się jej spodziewać w październiku. To zawsze świetna okazja, by z bliska przyjrzeć się temu, co w najnowszym polskim wzornictwie najlepsze, porozmawiać z twórcami, wziąć udział w warsztatach czy spacerach tematycznych. A od niedawna również upolować perełki rodzimego wzornictwa – trzymamy kciuki, aby debiutujące w zeszłym roku, towarzyszące festiwalowi FORMY, w czasie których mogliśmy kupić projekty ponad 40 polskich projektantów, weszły na stałe do programu!

 

Tekst: Ania Nauwaldt

Z wykształcenia architektka, z miłości kucharka, ostatnio najczęściej smakoszka. Związana z pracownią JAZ Plus Architekci. Warszawianka. Najbardziej lubi proste kuchenne przyjemności. 


© KUKBUK 2018