Tajskie curry z warzywami - KUKBUK
curry z warzywami kukbuk

Tajskie curry z warzywami

4 porcje

Pachnące i kojące curry, pełne wiosennych warzyw. Są tu młode ziemniaki, kalarepka, a nawet rabarbar!

Płuczemy ryż w zimnej wodzie. Wrzucamy go do rondla i zalewamy dwiema szklankami wody. Zagotowujemy, mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem przez około 10 minut. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy, nie zdejmując pokrywki przez 5-10 minut.

Równocześnie kroimy warzywa, rabarbar siekamy w podłużne kawałki i drobno siekamy łodyżki kolendry, listki zostawiając na później. Jeśli chodzi o dobór warzyw, kierujmy się ich dostępnością w sezonie i tym, by dobrze komponowały się ze sobą i z typowo tajskimi lub, szerzej, azjatyckimi dodatkami. Najważniejsze jest odpowiednie przyprawienie potrawy.

Rozgrzewamy woka albo patelnię, dolewamy oliwę i dorzucamy łyżkę pasty curry. Warzywa i mięso, jeśli się na nie zdecydujemy, delikatnie obsmażamy. Po 3 minutach dodajemy mleko kokosowe i trochę bulionu lub wody – niech lekko pyrka, aż warzywa zmiękną, czyli mniej więcej 5-10 minut. Po tym czasie dodajemy pokrojone łyżki kolendry.

Doprawiamy sos curry. To bardzo proste: wystarczy zbalansować smaki słony, słodki, kwaśny i ostry (choć ten ostatni podobno nie jest smakiem). Smak słony reprezentuje w naszym daniu sos rybny lub po prostu sól. Słodki to szczypta cukru, najlepiej ciemnego muscovado, lub łyżka miodu. Kwaśny sok uzyskamy, wyciskając do sosu cytrynę lub limonkę – zacznijmy od połówki, ewentualnie dodajmy resztę. Smak ostry powinna zapewnić sama pikantność pasty curry.

 

Nakładamy porcję sosu curry do głębokiego talerza. Filiżankę do kawy napełniamy ryżem, lekko ubijamy i wykładamy ryż na curry, jakbyśmy stawiali babę z piasku. Posypujemy obficie listkami kolendry.


© KUKBUK 2018