Prosty przepis na amerykańskie donuty z proszkiem do pieczenia - KUKBUK
kukbuk donuty tomek na tropie

Prosty przepis na amerykańskie donuty z proszkiem do pieczenia

8-12

W robocie kuchennym ucieramy masło z żółtkami i cukrem do nieznacznego zgęstnienia i zmiany koloru. Dodajemy śmietanę i dokładnie mieszamy. Suche składniki (mąkę, sól i proszek do pieczenia) przesiewamy i mieszamy, po czym stopniowo, łyżka po łyżce, nie przestając mieszać w robocie z przystawką w kształcie łopatki, dodajemy do żółtek ze śmietaną.

W tym momencie należy wyczuć, czy ciasto nie jest zbyt mokre, i ewentualnie dodać trochę mąki. Mieszania nie należy przedłużać, nie zależy nam bowiem na wytworzeniu siatki glutenowej, jak w poprzednim przepisie. Po połączeniu składników przekładamy ciasto do miski wyłożonej posmarowaną olejem plastikową folią i odstawiamy do lodówki na godzinę, żeby odpoczęło i się schłodziło – z zimnym ciastem pracuje się lepiej.

Po godzinie wyjmujemy ciasto i rozwałkowujemy na przesypanym mąką blacie na grubość około 1,2 centymetra. Wycinamy tak samo jak poprzednio (większy okrąg, a w nim mniejszy). Po usunięciu mąki za pomocą pędzelka układamy krążki na kawałkach papieru do pieczenia w foremce, którą zabezpieczamy plastikową folią. Tak przygotowane donuty na powrót wkładamy do lodówki, tym razem na pół godziny.

Olej rozgrzewamy do 170 stopni. Przy kontrolowaniu czasu smażenia pomagamy sobie stoperem. Wrzucamy pojedynczo pączki na olej. W przeciwieństwie do donutów drożdżowych te od razu toną. Jeśli nie będziemy ciągle nimi poruszać lub, unosząc je za pomocą łyżki cedzakowej, nie powstrzymamy ich przed kontaktem z dnem, mogą się trochę przypalić, zanim wypłyną na powierzchnię.

Po wypłynięciu smażymy je około 50 sekund, potem przewracamy i smażymy mniej więcej półtorej minuty, po czym znowu przewracamy i smażymy 90 sekund. Ich powierzchnia powinna trochę popękać, ale nie bójcie się, olej nie przeniknie do środka. Gotowe pączki układamy na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym.

 

Zdjęcia: Kasia Stadejek

kukbuk donuty tomek na tropie
kukbuk donuty tomek na tropie
kukbuk donuty tomek na tropie
kukbuk donuty tomek na tropie

© KUKBUK 2018