Pain brioche - KUKBUK
Krakowski Makaroniarz, Awinion, Prowansja, pain brioche

Pain brioche

1 bochenek

Drożdże i cukier rozpuszczamy w szklance ciepłego mleka (powinno mieć około 40 stopni, nie więcej). Do dużej miski przesiewamy mąkę, sól i cukier z wanilią. Wbijamy jajko, dodajemy masło i drożdże. Mieszamy dokładnie i zagniatamy ciasto przez mniej więcej 10 minut, aż będzie zupełnie gładkie. Pozostawiamy je w misce, przykrywamy lnianą ścierką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Po tym czasie wykładamy na blat i dzielimy na cztery części. Formujemy z nich wałeczki. Blachę wykładamy papierem do pieczenia – to na niej będziemy zaplatać chałkę, by uniknąć przekładania całkiem sporego bochenka. Układamy dwa wałki prostopadle do siebie, tak by krzyżowały się w połowie. Kolejne dwa układamy równolegle do tych już leżących, tak by stworzyć kratkę. Każdy wałek powinien być raz na górze, a raz przykryty innym wałkiem. Trudno to opowiedzieć… Rozpoczynamy zaplatanie. Tego uczyłem się z książki „Smitten Kitchen” Deb Perelman – skład ciasta był inny, ale ta sama metoda składania, która wygląda tak jak na zdjęciu.

Krakowski Makaroniarz, Awinion, Prowansja, pain brioche

Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na mniej więcej pół godziny. W tym czasie szykujemy kruszonkę. Zagniatamy ją szybko, tylko opuszkami palców – jak najkrócej, tak by jedynie połączyć składniki. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni.

Chałkę smarujemy jajkiem rozkłóconym z mlekiem. Posypujemy kruszonką i pieczemy około godziny – powinna się zrobić pięknie brązowa. Zjadamy z masłem!


© KUKBUK 2018