Gnocchi - KUKBUK
gnocchi pesto kukbuk

Gnocchi

4 porcje

Ziemniaki gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Żeby gnocchi nie były twarde, wyrabiamy je krótko, nie dosypując mąki bez opamiętania – to ważne. Do ciepłych ziemniaków wrzucamy żółtka i ser. Rozgniatamy tłuczkiem przez chwilę. Wsypujemy mąkę i mieszamy, by połączyć wszystkie składniki. Jeśli masa klei się do rąk i nie da się ulepić kuleczek, dosypujemy odrobinę mąki. Kuleczki formujemy szybko, dłońmi zwilżonymi oliwą. Odkładamy na blat wysypany mąką.

 

Gnocchi gotujemy we wrzątku – minutę od momentu, kiedy wypłyną. Podajemy z pesto albo z kurkami przesmażonymi na maśle z rozmarynem.

 

Oto droga, którą trzeba przejść, żeby zrobić prawdziwe pesto genovese!

Właściwie jest jeszcze jedno zalecenie w sprawie pesto: do jego przyrządzenia używamy kamiennego moździerza. Powiedzmy, że to ostatnia zasada. Mycie bazylii bowiem budzi spory, jedni myją, inni nie, na pewno nie można liści suszyć, wycierając kuchennym ręcznikiem. Tyle teorii. Praktyka jest nieco bliższa życiu. Ja nie mam w domu liguryjskiej oliwy ani czosnku. Używam innych, łatwiej dostępnych. Bazylię latem mam na balkonie, zimą używam tej z supermarketu. Moździerz to prezent urodzinowy sprzed paru lat. Zatem jeśli macie już wszystko, przechodzimy do robienia pesto. Rozcieramy czosnek, wsypujemy sól i wrzucamy listki bazylii (partiami, aż do wyczerpania zapasu). Ucieramy w moździerzu okrężnym ruchem tłuczka, uwalniając olejki. Dodajemy orzeszki i dalej ucieramy (nie trzeba rozdrabniać ich do końca – dla podniebienia drobne nierówności będą przyjemne). Wsypujemy sery. Rozprowadzamy całość oliwą, wlewając ją partiami, tak aby uzyskać gęsty krem. Bywa, że jest to nawet szklanka oliwy. Pesto powinno się ucierać krótko. Jeśli nikt nie widzi, można użyć blendera 🙂

 

Aby zrobić gallinacci, na rozgrzane masło wrzucamy pokrojony w plasterki czosnek i rozmaryn, po chwili dokładamy oczyszczone kurki. Smażymy około 10 minut, podrzucając grzyby na patelni. Na koniec solimy i doprawiamy pieprzem. Podajemy z gorącymi gnocchi!


© KUKBUK 2018