Foccacia genovese - KUKBUK
kukbuk focaccia krakowski makaroniarz

Foccacia genovese

1 foccacia

Prosty włoski chleb do wycierania sosu z talerza.

 

Drożdże rozpuszczamy w 50 ml ciepłej wody z odrobiną melasy. Odstawiamy na chwilę, by zaczęły pracować. Pozostałą wodę mieszamy z 50 ml oliwy i resztą melasy. W misce usypujemy kopczyk z mąki i robimy w nim zagłębienie. Wlewamy w nie drożdże i wyrabiając powoli ciasto, dolewamy mieszankę wody i oliwy. Zagniatamy w zwartą kulę, w miarę potrzeby używamy więcej mąki. Ciasto nie może kleić się do rąk.

Na wysmarowanej oliwą blasze zostawiamy ciasto, również pokryte porcją oliwy, na godzinę, półtorej, tak by podwoiło objętość. Po tym czasie rozgniatamy je palcami, rozciągając na całą blachę. Smarujemy oliwą i znów odstawiamy do wyrośnięcia.

Po półgodzinie palcami robimy w cieście charakterystyczne dla foccacii wgniecenia, wlewamy w nie pozostałą część oliwy i posypujemy gruboziarnistą solą. Odstawiamy na kwadrans. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. Pieczemy 15 minut.

Jeśli podamy foccacię w towarzystwie prosciutto, grana padano i kawałków pomidora, otrzymamy klasyczne genueńskie aperitivo! Świetna jest także jako dodatek do dań mięsnych albo do sałatki z bobu. Choć oczywiście najlepiej smakowałaby w bombowym towarzystwie katedry świętego Wawrzyńca w Genui.


© KUKBUK 2018