Kielce, miasto pizzy: wybieramy 5 najlepszych pizzerii - KUKBUK

Kielce, miasto pizzy: wybieramy 5 najlepszych pizzerii

Skąd zamiłowanie do włoskiego dania w stolicy majonezu?

Tekst: Kinga Drożdżal
Zdjęcia: materiały promocyjne pizzerii


Kielce

najlepsza pizza kielce kukbuk

Już nie społemowski majonez, ale właśnie włoski placek rządzi na stołach kielczan. „Scyzorykowo” ma nową, wąską specjalizację: pizzerie.

 

Postanowiliśmy sprawdzić pięć najczęściej polecanych przez mieszkańców Kielc pizzerii. Wszędzie zamawialiśmy klasyczną pizzę z mozzarellą i sosem pomidorowym. Margherita wydaje się najprostszą pizzą, jednak jest najtrudniejsza. Smak innych włoskich placków da się uratować dodatkowymi, charakterystycznymi składnikami, ale w tym przypadku nie pomoże ani kochany nad Wisłą ananas, ani polska kiełbasa. Margherita musi się obronić sama – jakością produktów i ciasta.

 

1. Azzurro

ul. Sienkiewicza 60A, Kielce

pizza margherita: 17 zł

  • piec opalany drewnem
  • oliwa na stoliku

 

Azzurro działa zaledwie od miesiąca, ale to właśnie tutaj zjedliśmy najlepszą pizzę w Kielcach. Połączenie wyjątkowej, pozytywnej atmosfery z pogodną, młodą załogą sprawia, że przyjemnie spędza się tu czas, a na drobne niedociągnięcia patrzy wyłącznie z sympatią. W oczekiwaniu na zamówienie można ukradkiem podejrzeć szefa kuchni, który ze skoncentrowaną miną dogląda siedzącej w piecu pizzy. W sumie jest w tym racja. Margherita okazała się charakterną sztuką: wspaniale lekka, chrupiąca i perfekcyjnie wypieczona, z sosem o aromacie dojrzałych pomidorów oraz podkreślających ich smak ziół i czosnku, po wyjęciu z pieca posypana czarnym pieprzem wprost z młynka, co zaskakująco dobrze jej zrobiło. Taki wypiek smakuje na ciepło, ale i wtedy, kiedy już straci temperaturę. Dodatkowym atutem jest to, że pizzę można popić chłodnymi włoskimi bąbelkami, dostępne są choćby takie napoje jak Lemon Soda czy San Pellegrino. Pozostaje tylko trzymać mocno kciuki za dalsze losy tego miejsca.

najlepsza pizza kielce kukbuk

2. Del Favero Gastronomia Italiana

pl. Moniuszki 5B, Kielce

pizza margherita: 16 zł

 

Łatwo ominąć ten niepozorny lokal, przechodząc chodnikiem vis-à-vis Kieleckiego Centrum Kultury – to miejsce o prostym i schludnym wystroju, którego wszystkie zalety są ukryte w kuchni. Właścicielem Del Favero Gastronomia Italiana jest polsko-włoskie małżeństwo, na miejscu można nie tylko zjeść, ale i zaopatrzyć się we włoskie sery, wędliny, oliwki i inne delikatesy. Pizza przypomina tę jedzoną w Neapolu – brzeg ma duży i wyrośnięty, środek zaś cienki i wilgotny. Sos pomidorowy oraz ser są najlepszej jakości, a placek jest hojnie okraszony świeżymi listkami bazylii, startym parmezanem i oliwą. Uwaga: to typowe miejsce na obiad, otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12:00 do 18:30.

najlepsza pizza kielce kukbuk

3. Pieprz i Bazylia

pl. Wolności 1, Kielce

pizza margherita: 16 zł

  • piec opalany drewnem
  • oliwa na stoliku

 

Kielczanie zdążyli już przywyknąć do powszechnej obecności pieca opalanego drewnem w pizzeriach, ale Pieprz i Bazylia to bodaj jeden z pierwszych lokali, które się na niego zdecydowały. Od tamtego czasu liczba miejsc, w których mieszkańcy Kielc mogą się raczyć włoskim wypiekiem, nie przestaje rosnąć, ale tutaj niewiele się zmieniło. Wystrój i atmosfera są dość neutralne. Tylko widok pudełka chusteczek higienicznych na stoliku może wzbudzać obawy. Czy przyjdzie nam płakać nad podaną pizzą? Na szczęście do niczego takiego nie dochodzi. Do tego lokalu przychodzi się, żeby po prostu posilić się wciąż tak samo smaczną pizzą.

najlepsza pizza kielce kukbuk

4. Kilo Mąki 

ul. Świętego Leonarda 16, Kielce

pizza margherita: 16 zł

  • oliwa na stoliku

 

U zbiegu ulic Wesołej i Leonarda, w narożnym budynku od niedawna mieści się Kilo Mąki. Nowoczesne, niezobowiązujące wnętrze, sympatyczna atmosfera i widniejące na ścianach postulaty o porzuceniu wszelkich diet sprawiają, że można się tu poczuć swobodnie. Hasło reklamowe lokalu brzmi: „Redefiniujemy pizzę w Kielcach”. Trzeba przyznać, że ciasto, podobno dojrzewające całą dobę, wyraźnie różni się od pozostałych, które testowaliśmy. Jest chrupiące z zewnątrz, ale też bardziej sycące i nieco grubsze, a góra mocniej przypieczona w porównaniu z innymi. We wtorkowy wieczór było całkiem tłoczno, Kilo Mąki ma już sporą liczbę fanów. U nas punktują sprzedażą lokalnych, szydłowieckich napojów Mr. Dark.

najlepsza pizza kielce kukbuk
Fot. Agencja Reklamowa DirtyDot

5. Tutti Santi

ul. Warszawska 26, Galeria Korona, Kielce

pizza margherita: 17 zł

  • piec opalany drewnem
  • oliwa na stoliku

 

Lokale w centrach handlowych zwykle nie mają renomy, z reguły służą zaspokojeniu nagłego głodu. Z Tutti Santi jest inaczej. Choć należy do ogólnopolskiej sieci i mieści się w skądinąd ciekawej architektonicznie Galerii Korona, to pod kątem kulinarnym może być konkurencją dla pozostałych restauracji. Patronuje jej włoski pizzaiolo Valerio Valle, który przyjeżdża do każdej nowo otwartej pizzerii, żeby wyszkolić personel i dać pokaz swoich możliwości. Czapki z głów dla specjalistów od marketingu! Ciasto jest dobrze wypieczone, obsypane włoską mąką gruboziarnistą, co daje przyjemny chrupiący efekt. Szkoda nam tylko pomidorowego smaku, biedny gubi się gdzieś pod roztopionym serem. Dla wielbicieli mocnych smaków wiele ostrych mikstur do przyprawiania placków na stoliku.

najlepsza pizza kielce kukbuk

© KUKBUK 2018