5 nadmorskich restauracji z najlepszą rybą - KUKBUK

5 nadmorskich restauracji z najlepszą rybą

Rybka nad morzem? Oto sprawdzone adresy!

Tekst: Tomek Zielke

Zdjęcia: pixabay.com, materiały promocyjne restauracji

najlepsza ryba nad morzem kukbuk

Ryba to delikatna sprawa. Można ją zamordować nie raz – poprzez niewłaściwe lub zbyt długie przechowywanie w czasie dalekich podróży, które często odbywa, oraz przygotowując ją w zły sposób. Zjełczała, sucha czy sflaczała ryba to zawiedzione nadzieje wszystkich, którzy w nadmorskich lokalach zostawiają swoje pieniądze. Dlatego proponujemy wam pięć miejsc, gdzie możecie zjeść rybę przygotowaną przez prawdziwych pasjonatów. Wybór od fine dining po propozycje bardziej swojskie, ale w dobrym guście.

 

1. Bulaj, Sopot
Rządzi tu Artur Moroz, warszawiak, który przyjechał do Sopotu gotować ryby. Podbił nimi podniebienia wszystkich, którzy mieli szczęście ich skosztować. W karcie Bulaja znajdziecie dania klasyczne, przyrządzone prosto – na patelni lub w pergaminie. Szefowi Arturowi zdarza się jednak wprowadzać nowoczesne wariacje ulubionych potraw. To, co znajdziemy w menu, zależy od tego, co uda się złapać lub sprowadzić, bądźcie zatem gotowi na to, że akurat nie będzie waszego ulubionego dorsza czy turbota. Ten ostatni zresztą jest chlubą restauracji, a według Zbyszka Kmiecia, znanego smakosza o wędrowniczej naturze, prowadzącego warszawską restaurację Zielony Niedźwiedź, jest po prostu najlepszy, niezależnie od sposobu, w jaki przyrządzi go szef. Więcej ryb Bulaja w naszej recenzji.

najlepsza ryba nad morzem kukbuk OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Bar Przystań, Sopot
W działającej od 1991 roku Przystani początkowo serwowano pizzę. Szybko jednak okazało się, że goście wolą rybę. I tak jest do tej pory. Ten tradycyjny bar słynie ze starannie wybieranych i przygotowywanych ryb pieczonych i smażonych, zupy rybnej oraz śledzi. To właśnie na zimną rybę zdarza się tutaj wpaść Agacie Wojdzie, felietonistce KUKBUK-a i szefowej kuchni Opasłego Tomu. Idealne nadmorskie śniadanie lub wczesny obiad to dla niej śledź i kropla zimnego białego wina. Rzut oka na morze zlewające się z niebem na linii horyzontu – i wszystko smakuje jeszcze lepiej.

najlepsza ryba nad morzem kukbuk

3. Dym na Wodzie, Ustka
Filozofia tej restauracji streszcza się w jednym zdaniu – ma być blisko natury, sezonowo i bez zbędnych udziwnień. Dba o to Rafał Niewiarowski, uczestnik czwartej edycji „Top Chefa”, zmieniający dania w menu zgodnie z porami roku. Lato, złota polska jesień, słota, przednówek i wiosna – wszystkie oferują coś innego. Dym na Wodzie to haute cuisine w wydaniu pomorskim: mają tu najlepszego łososia bałtyckiego i dorsza na maśle. Dania nie tylko świetnie smakują, lecz także nobliwie wyglądają. Pachnący dym, którym wędzi się ryby, rozchodzi się nad wodą i jest dużo przyjemniejszy od tego, o którym śpiewali Deep Purple…

najlepsza ryba nad morzem kukbuk

4. Hotel Bryza, Jurata
Bryza to nie tylko luksusowy hotel i spa – interesuje nas przede wszystkim to, co dzieje się w kuchni. Prowadzi ją uznany szef Andrzej Bałdyga, który z wodą jest związany od zawsze. Gdyby nie poświęcił się gotowaniu, z pewnością byłby żeglarzem. Tę pasję widać w przygotowywanych przez niego daniach, w których łączy inspiracje regionalne ze światowymi. W menu codziennie oferuje się coś innego, ale zawsze znajdują się w nim potrawy z morza, jeziora lub rzeki: halibut w sosie krewetkowym, sandacz z sosem z raków czy tatar z łososia.

najlepsza ryba nad morzem kukbuk

Fot.: Hotel Bryza Resort & SPA w Juracie

 

5. Bar Nadmorski, Rewa
Do tego miejsca, usytuowanego na granicy Zalewu Puckiego i Zatoki Gdańskiej, skąd widać oba akweny, zjeżdża się w weekend całe Trójmiasto. Kuszą słuszne porcje świeżej ryby i bezpretensjonalna, biesiadna atmosfera, ale na stolik trzeba czasami trochę poczekać. Rewa to stara wioska rybacka – miłe wnętrze nawiązuje do miejsca, w którym bar powstał, choć nie straszy tandetnymi rybackimi ozdobami. Karta dań jest spora i z pewnością spodoba się także tym najbardziej sentymentalnym, którzy tęsknią za tradycyjnymi smażalniami. Zamówcie rybę z frytkami i cieszcie się przepięknym widokiem.

 

najlepsza ryba nad morzem kukbuk

© KUKBUK 2018