Tex-mex w Austin - KUKBUK

Tex-mex w Austin

Liberalna plama na mapie konserwatywnego Teksasu. Miasto, gdzie odbywa się South by Southwest, wielki festiwal muzyki, filmów, literatury i nowych technologii, który rozsławił je na całym świecie. Austin, bo o nim mowa, zdaniem wielu przejęło od Portland pałeczkę amerykańskiej Mekki hipsterów, także w sferze kulinarnej. Potwierdziły to testy, które KUKBUK przeprowadził na własnym podniebieniu.
tex-mex kukbuk

Teksas stanowił dużą część „podróży życia” (jak na razie), czyli road tripu, w który niedawno udała się część redakcji. Ten olbrzymi stan raczej nie jest rajem dla fanów dobrego jedzenia. Absolutną palmę kulinarnego pierwszeństwa dzierży tu kuchnia tex-mex, czyli nachos, tacos, burritos, quesadillas i fajitas. Te pochodzące oryginalnie z Meksyku dania serwują w Texasie wszędzie – w przydrożnych barach, na stacjach benzynowych, w sieciach fast foodów, food truckach i niezliczonych taqueriach.

Dania tex-mex są ciężkie, tłuste, pozbawione finezji i smaku, który ginie pod tonami roztopionego żółtego sera – tak przynajmniej myśleliśmy po pokonaniu setek mil teksańskimi autostradami, wizytach w kilku „dziurach” ale też w olbrzymim Houston. Do czasu, aż dojechaliśmy do wspomnianego na początku Austin. Dopiero tam na dobre odkryliśmy możliwości tacos i spółki. I jak zwykle okazało się, że wszystko zależy od jakości i świeżości produktów, umiejętności kucharza i atmosfery lokalu. Zatem radzimy: jedźcie na South by Southwest posłuchać najlepszej alternatywnej muzyki z całego świata (co roku występują też polskie zespoły) a przy okazji zjedźcie dobre tacos popijając rewelacyjnym lokalnym piwem z browaru Live Oak.

Jeśli się zdecydujecie, to mamy dla was rekomendacje. Oto nasza „złota trójka” lokali w Austin serwujących tacos:
1. Polvos ()
To nawet bardziej mex niż tex-mex. Serwują tam absolutnie najlepsze nachos, jakie była nam dane spróbować w całej podróży – nie można się oderwać, a amerykańskim zwyczajem ciągle dosypywane są nowe:). Jedzenie rewelacyjne bez wyjątku, ale musimy ostrzec tych, którzy mają problemy z ostrą papryką. Zwłaszcza przed daniem Camaron Diablo, które dla nieprzyzwyczajonemu do meksykańskich specjałów podniebieniu może skojarzyć się ze spotkaniem z diabłem. W kwestii napojów w Polvos króluje świetna, tradycyjnie w tym rejonie mocno zmrożona i zshake’owana już z lodem Margarita.

 

2. Maria’s Taco Express ()
Wchodząc do tego lokalu zrozumieliśmy, dlaczego hasło miasta brzmi „Keep Austin Weird” – gdy wszyscy zajadali świetne tacos, na niewielkiej scenie trwało Drag Queen Bingo, czyli znana gra losowa, którą od klasycznej wersji różniło tylko to, że z niewielkiej sceny prowadziły ją dwie zmysłowe Drag Queens… Poza świetną, sąsiedzką atmosferą o sukcesie lokalu Marii stanowi idealna tortilla oraz dobre połączenia i imponująca ilość składników, które w niej lądują. Miejsce trochę na uboczu, dzięki czemu zachowało swoją autentyczność i sympatię wśród „lokalsów”.
3. Guero’s ()
Pierwszy tex-mex, który było nam dane jeść w Austin. Sami nie jesteśmy pewni, na ile na naszą opinię o tym miejscu wpłynął szok i euforia, które ogarnęły nas po przekroczeniu progu lokalu, a na ile sam smak dań. Wspomniany szok nastąpił, gdy pewni, że KAŻDY mężczyzna w Teksasie nosi kowbojskie buty, koszulę i kapelusz, słucha country, a jedzenie przyjmuje tylko formie gigantycznej porcji mięsa w tortilli lub bułce, popijając porcją napoju w rozmiarze XXXL, zobaczyliśmy bywalców i menu w Guero’s. Gromada uroczych, wytatuowanych, kolorowych młodych osób wesoło gaworzyła nad talerzami, na których można było znaleźć tex-mex w wersji wegańskiej lub bezglutenowej (oczywiście nie tylko). W Guero’s warto zjeść, chociażby dlatego, że jest kwintesencją stylu Austin.

PS: Zastrzegamy, że spędziliśmy w mieście tylko kilka dni, a tamtejsza scena gastronomiczna jest olbrzymia. Jeśli was zachwycą zupełnie inne miejsca, wcale nas to nie zdziwi. Na poważniejsze badania terenowe knajp w Austin należałoby poświęcić pewnie kilka dobrych miesięcy.

tex-mex kukbuk
tex-mex kukbuk
tex-mex kukbuk

© KUKBUK 2018