Youmiko - KUKBUK

Youmiko

To będzie jedno z najciekawszych wegańskich miejsc w Warszawie.

Tekst: Kasia Sójka; zdjęcia: Szymon Szcześniak

Youmiko Vegan Sushi

Hoża 62
Warszawa

godziny otwarcia: wt-nd 12:00-22:00

przejdź do dużej mapy
Youmiko kukbuk

Niewiele sobie obiecywaliśmy po wizycie w kolejnej „suszarni”, wszyscy stołeczni smakosze wiedzą, że jest to temat dość oklepany, po wizycie na Hożej musimy jednak przyznać, że pospieszyliśmy się w osądzie.

 

Youmiko jest warszawską filią krakowskiego sushi baru o tej samej nazwie. Wnętrze lokalu jest utrzymane w stonowanych barwach, białe ściany są tłem dla drewnianych elementów: baru, przepierzenia oraz stołów. Jest prosto i minimalistycznie. Jedzenie podaje się na talerzykach wyprodukowanych w małej krakowskiej manufakturze. Widać tu dbałość o każdy detal.

 

Jedynym kolorystycznym akcentem są rośliny oraz logo znajdujące się w centralnej części lokalu: gejsza z zielonym kwiatem wetkniętym we włosy. To projekt znanego polskiego artysty Maurycego Gomulickiego.

Youmiko kukbuk

Właściciele przekonują, że będzie sezonowo i lokalnie. Menu ma się zmieniać zgodnie z rytmem pór roku, a produkty będą dostarczać okoliczni rolnicy. Za warszawskie menu odpowiada szef kuchni krakowskiego Youmiko Paweł Gnatowski, który eksperymentuje ze smakami i zadziwia nas ich niecodziennymi połączeniami. Idealnie ugotowany ryż to punkt wyjścia do kulinarnego szaleństwa. Trudno powiedzieć, która pozycja nam bardziej smakuje. Nigri z boczniakiem i łodygami wasabi, które przyjemnie drażni podniebienie, torcik z bakłażanem, awokado i prażonym, bardzo chrupiącym wakame, czy może inari, które w swojej kieszonce chowa słodkie połączenie marakui i sezamu? Do przekąszenia dostajemy również jedno z lepszych kimchi, jakie jedliśmy w Warszawie.

Youmiko kukbuk
Youmiko kukbuk

Wizyta w Youmiko to prawdziwa rozkosz dla podniebienia – zabawa Gnatowskiego strukturami i smakami jest w punkt: zaskakuje, intryguje i smakuje. Mamy wszelkie powody przypuszczać, że wytropiliśmy nowe, obiecujące miejsce na kulinarnej mapie Warszawy. 


© KUKBUK 2018