Ósma kolonia - KUKBUK

Ósma kolonia

Chcielibyście czasem wyjść z mieszkania w dresie, by po sąsiedzku zjeść śniadanie, obiad lub kolację?

Ósma Kolonia

Słowackiego 15/19
Warszawa

przejdź do dużej mapy
osma kolonia kukbuk

Albo po prostu napić się dobrej, przelewowej kawy i posilić się kawałkiem pysznego ciasta? Marzenie? Nie dla mieszkańców Żoliborza.

 

Na warszawskim Żoliborzu, przy ulicy Słowackiego dwa lata temu powstała kawiarnia. Secret Life Cafe, bo o niej tu mowa, właśnie rozszerzyła swoją działalność o nowy, nieco mniejszy lokal tuż za ścianą – Ósmą Kolonię. Idea jest prosta – właściciele, jako że sami nie jedzą mięsa, chcieli stworzyć miejsce, gdzie warzywa obronią się jako dania same w sobie. Zresztą zdradzał ją już pierwszy pomysł na nazwę lokalu – Warzybar. Żadnego udawania kotleta ani innych kuchennych manewrów na obraz i podobieństwo mięsnych potraw.

 

Trzy przystawki, trzy dania i dwa desery, a do tego codziennie inny lunch. Wystrój również jest prosty – niewielkie, drewniane stoliki i plastikowe taborety w kolorze głębokiej zieleni – ale nie pozbawiony uroku. Przemiła obsługa przyjmie zamówienie i od razu poda wodę (za którą nie zapłacimy).

 

Na zaostrzenie apetytów bierzemy daktyle zapiekane z serem blue i orzechami włoskimi oraz dynię pieczoną z czosnkiem w syropie klonowym. Potem decydujemy się na makaron ryżowy w sosie z pulpy mango ze świeżą pachnotką i siekanymi warzywami oraz na batata pieczonego w liściach kalafiora. Na deser bierzemy wszystkie możliwe opcje: jabłka i maliny w wersji wegańskiej (pod kruszonką) i – smaczniejszej – pod pierzynką z kogla-mogla.

 

Koncepcja miejsca, w którym przy dobrej kawie lub obiedzie spotykają się sąsiedzi, jest świetna. Co więcej, w Secret Life Cafe naprawdę udaje się ją wcielać w życie, a Ósmej Kolonii zapewne również się to uda. Wierzymy, że przyciągnie także mięsożerców – warzywa w tak ciekawym i świeżym wydaniu są pełnowartościowym, smacznym posiłkiem, którego na próżno szukać w innych barach i restauracjach specjalizujących się w kuchni wegetariańskiej.

osma kolonia kukbuk
osma kolonia kukbuk
osma kolonia kukbuk
osma kolonia kukbuk

© KUKBUK 2018