Magiel Kulinarny - KUKBUK

Magiel Kulinarny

Restauracja Magiel Kulinarny to miejsce, gdzie podają smaczny dwudaniowy lunch z lampką wina lub wody w sensacyjnej cenie 14,14 zł oraz jedyny w Sosnowcu lokal z kartą dań inspirowanych kuchnią zagłębiowską.

Zdjęcia: Silesia Smakuje

Magiel Kulinarny

Warszawska 5a
Sosnowiec

przejdź do dużej mapy
magiel_kulinarny kukbuk
magiel_kulinarny kukbuk
magiel_kulinarny kukbuk
magiel_kulinarny kukbuk
magiel_kulinarny kukbuk
magiel_kulinarny kukbuk
magiel_kulinarny kukbuk

Z tej karty na pewno warto spróbować zalewajki (9 zł). Ta prosta zupa tradycyjnie jest gotowana z ziemniaków na zimnej wodzie i zakwasie na żurek, potem zabielana mlekiem. W Maglu zmodernizowano przepis. Zalewajka powstaje na wywarze z wędzonki, zakwas jest mieszany z maślanką i zabielany śmietaną. Mięso z wędzonki trafia jako farsz do pierożków w kształcie sakiewek. Pyszna rzecz! Z zagłębiowskiej karty warte uwagi są też pierogi nadziewane zagórską kaszanką z kiszoną kapustą (16 zł) oraz śledź marynowany, podawany z ziemniaczanym chrustem na pieczonym buraku (10 zł).
Magiel jest kopalnią pomysłów na sezonowe dania. Jesienią rządzą tu między innymi dziczyzna, szczupak i królik w towarzystwie derenia, jarzębiny, pigwy, kasztanów jadalnych, topinamburu i kaszy. Nam smakowały bardzo carpaccio z polędwicy wołowej, wędzonej w dymie bukowym, z marynowanymi borowikami, tymiankowym majonezem i orzechami laskowymi (24 zł), medaliony wieprzowe z duszonymi warzywami i plackami z gotowanych ziemniaków (28 zł) oraz deser pod nazwą „słodkie grzybobranie”, w którym bezy w orzechowym runie udanie podszywają się pod grzyby.
Sosnowiecka restauracja słynie z promowania ciekawych kuchni: łemkowskiej, gruzińskiej, marokańskiej. W dni poświęcone tym smakom w Maglu goszczą kucharze, również cudzoziemcy, specjaliści od danej kuchni. Prowadzą oni też warsztaty w studiu kulinarnym Fooding Room, które mieści się w restauracji.

Tekst i zdjęcia: Silesia Smakuje

Magiel Kulinarny
ul. Warszawska 5a
Sosnowiec
godziny otwarcia: pon.-czw. 11-22, pt.-sob. 11-23, niedz. 12-20.


© KUKBUK 2018